Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Holešovský festival letos představí Židy v umění 20. století

Kraje: Zlínský / juml / ČTK / 20. července 2019 18:55
Holešovský festival letos představí Židy v umění 20. století

holešovský rabín Šabtaj ha-Kohen
Autor: Wikipedia.org

Holešov - Tématem letošního 19. ročníku festivalu židovské kultury Ha-Makom v Holešově na Kroměřížsku budou Židé v umění 20. století.  Přehlídka se uskuteční od úterý do neděle. Nabídne přednášky, koncerty, výstavy, divadelní představení, tanec, minikurz hebrejštiny i ochutnávku specialit židovské kuchyně.

Akce se budou konat především v Šachově synagoze, na zámku a zámeckém nádvoří. Jednou z mála výjimek bude v úterý od 15:30 vzpomínka na umučené obyvatele města a odhalení pamětní desky Davidu Meiselovi v parčíku na náměstí Svobody. "Narodil se v Holešově v roce 1885. Působil jako nadkantor v synagoze a potom odešel do Chorvatska, kde působil taky v synagoze. V roce 1941 zemřel v koncentračním táboře Jadovno," řekla Slovenčíková.

V programu festivalu nechybí hudební vystoupení violoncellistů Jiřího Hoška a Dominiky Weiss Hoškové, literární večer k stému výročí narození klavíristy Gideona Kleina se smyčcovým kvartetem Fama Q nebo výuka izraelských tanců. Tradičně budou i komentované prohlídky židovského hřbitova a synagogy nebo minikurz hebrejštiny s Achabem Haidlerem, který na festivalu představí svou novou knihu Židovské hřbitovy a pohřbívání.

Na středu chystají pořadatelé v tvrzi v nedalekých Kurovicích představení hebrejského nápisu, který pravděpodobně vznikl rukou dítěte v 17. století. Vyrytý text na stěně chodby v prvním patře zní "Napsal Josef, syn Šimšona". Již dříve se při rekonstrukci tvrze objevily hebrejské nápisy také ze 17. století. Text obsahuje citace z tóry a autor ho vyškrábal do omítky v místnosti ve druhém patře tvrze.

Už tradiční součástí doprovodného programu je mezinárodní brigáda dobrovolníků, kteří od středy uklízejí židovský hřbitov. Kompletní program festivalu je zveřejněn na webu www.zidovskyfestival.cz.

Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. Tamní Šachova synagoga z 16. století je druhou nejstarší na Moravě a čtvrtou nejstarší v České republice. Rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
28%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
9%
 
ne
49%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
14%
 
(Počet hlasů celkem: 105)