Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Kardinál Joseph Zen: Hong Kong teď může čekat na nejhorší

Výběr Christnetu / krb / Vlastní zpráva / 27. května 2020 23:14
Kardinál Joseph Zen: Hong Kong teď může čekat na nejhorší

hongkongský biskup, kardinál Joseph Zen při demonstraci za demokracii v Hong Kongu
Autor: www.Wikipedia.org / Creative Commons

Hong Kong -

Emeritní hongkongský biskup, kardinál Joseph Zen, hraje velkou roli v boji za demokracii a náboženské svobody v Číně. Francouzskému deníku La Croix popsal svůj názor na „zákon o národní bezpečnosti,“ který byl před několika dny představen v čínském parlamentu a má zabránit „podvratné činnosti a separatistickým aktivitám“. Peking by se tak mohl snažit omezit svobody Hong Kongu. (Podle dnešních zpráv, byl zákon již schválen -aktualizace 28.5.)

„Pro Hong Kong se jedná o strašlivé rozhodnutí. Od včerejšího večera (čtvrtek 21. května) se snažím získat co nejvíc informací o navrhovaném zákonu o národní bezpečnosti a pochopit jeho souvislosti. Čínští poslanci v Pekingu ho chtějí dostat i do hongkongské konstituce. Mám silný dojem, že pekingské úřady vytvoří zvláštní autonomní kancelář přímo v Hong Kongu, která bude ověřovat jeho dodržování.“ 

Hloupost tohoto zákona, který je Hong Kongu vnucován

Poslouchám všechny reakce místních i zahraničních politiků a myslím si, že takový politický postup Číny je pro všechny velmi, velmi špatný. Pro každého jednotlivce, pro hongkongské svobody, pro reputaci čínské komunistické strany i pro pokoj ve světě. Zákon, který je takto Hong Kongu vnucován, je hloupý.

Zatím nemohu vyvodit všechny definitivní závěry, neboť je třeba sledovat, kdy a jak o tom budou čínští poslanci hlasovat, kdy a jak se zákon veřejně vyhlásí a kdy a jak bude v budoucnu vyžadováno jeho dodržování. Zároveň bude nezbytné sledovat reakci hongkongské vlády, a především způsob, jakým bude uplatňovat zákon v situaci, kdy u nás probíhá několikaletý odpor proti Číně.

Čína se stává čím dál víc totalitární zemí

Samozřejmě vnímám v Hong Kongu nejistotu a vztek. Cítíme, že je i pro nás v sázce ztráta singularity, že se můžeme jednoduše stát dalším čínským městem, a následovat tak scénář tolika jiných měst, která už všechny svobody ztratila. Obávám se, že přijdeme o svou autonomii, kterou nám Čína před lety zaručila v čínsko-britské deklaraci z roku 1984. Peking stojí na začátku všech současných hongkongských problémů. Přesto je nezbytné uklidňovat napětí a vyvarovat se příštích konfrontací.

Aktuální stav nás všechny zneklidňuje. A mnozí budou ze země utíkat, protože se zdá, že dokonce i Západ ztratil při pohledu na chování Číny jakoukoliv naději. Od předání Hong Kongu 1. července 1997 se čínský režim nepřestává stávat čím dál víc totalitárním; jak na svém vlastním území, tak ve vztahu k Hong Kongu nebo Tchaj-wanu. Hong Kong teď čeká na nejhorší a to nejmenší, co můžeme dělat, je vyvinout silnou mezinárodní reakci.


francouzského originálu přeložila Kristýna Boháčová. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 190)