Rusové a další pravoslavní věřící slaví Vánoce
Ze světa / kir / ČTK / 10. ledna 2021 11:20Moskva, Istanbul - Rusové a další pravoslavní věřící ve světě slaví Vánoce. Bohoslužby, sloužené v 475 moskevských chrámech v noci na dnešek, navštívilo podle předběžného odhadu skoro 150.000 lidí, uvedla dnes agentura Interfax. Kvůli pandemii koronaviru smělo do kostelů mnohem méně věřících než v předchozích letech, kdy se počet návštěvníků vánočních bohoslužeb v metropoli odhadoval v rozmezí 600.000 až milionu. Duchovní vyzvali starší lidi, aby se kvůli riziku nákazy raději zdrželi návštěvy kostela.
Rusko dnes oznámilo 23.541 nových případů nákazy koronavirem. Celkem se v zemi nakazilo více než 3,3 milionu lidí, z nichž více než 60.000 zemřelo.
Moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, označil pandemii za těžkou zkoušku pro lidstvo a vyzval k modlitbám za nemocné a za zdravotníky.
Ruský prezident Vladimir Putin navštívil noční bohoslužby v chrámu svatého Mikuláše na ostrově Lipno na Ilmeňském jezeru na severozápadě Ruska.
Pravoslavní věřící v Rusku slaví Vánoce podle starého juliánského kalendáře, který zavedl ještě Julius Ceasar, a to zhruba dva týdny po západním křesťanském světě. Server Newsru.com poznamenal, že oslavám druhého největšího církevního svátku - po Velikonocích - má předcházet půst, který má napomáhat k očistě duše modlitbami a pokáním a který má trvat od 28. listopadu do 7. ledna (od 15. listopadu do 25. prosince podle starého kalendáře).
Vánoce jsou v Rusku především církevním svátkem. Po bolševické revoluci v říjnu 1917 byly Vánoce v zemi po desetiletí zakázány. Gregoriánský kalendář, zavedený v Evropě za papeže Řehoře XIII. v 16. století, platí od roku 1918 i v Rusku, ale pravoslavná církev se odmítá staršího kalendáře vzdát, protože si to prý nepřejí ani sami věřící. Kromě Ruska slaví věřící pravoslavné Vánoce i v sedmdesátce dalších zemí světa.
Ukrajinská televize 112 připomněla, že podle tradice Vánoce začínají Štědrým večerem 6. ledna, kdy se má celá rodina sejít za svátečním stolem, ale usednout se k němu smí až poté, co se na obloze objeví první hvězda; podle pověry svobodné dívky a mládenci nesmějí sedět v rohu stolu, to by se nevdaly, resp. neoženili. Po zapálení svíček na památku zesnulých a modlitbě následuje 12 postních jídel, ze kterých by každý měl alespoň ochutnat. Hlavním chodem je kaše z ječmene, pšenice či žita, do které se často přidávají ořechy, mák, hrozinky a med. Obvykle nechybí ani polévka boršč v postní, tedy bezmasé variantě.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy

Do baziliky v Jablonném v Podještědí se po dvou letech rekonstrukce vrátily bohoslužby
30.11.2023 14:59Do katedrály sv. Víta bude na Schwarzenbergův pohřeb vstup jen s pozvánkou
30.11.2023 10:08Obnova bývalého židovského hřbitova v Mnichově Hradišti je z větší části hotová
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Přispět nám můžete i v kryptoměnách: