Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Třeboňská výzva kritizuje omezení při bohoslužbách i pohřby lidí s covidem

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 20. března 2021 18:42
Třeboňská výzva kritizuje omezení při bohoslužbách i pohřby lidí s covidem

Ilustrační foto
Autor: Pixabay.com / Creative commons

Třeboň (Jindřichohradecko) - Katolíci z třeboňské farnosti zveřejnili dokument Třeboňská výzva. Žádají v něm, aby se vedení církve snažilo tlakem na politiky zrušit omezený počet věřících při bohoslužbách a praxi při pohřbech lidí s covidem-19. Autoři výzvy uvedli, že koronavirová vládní opatření jsou nepřiměřená a diskriminační. Text předali pomocnému biskupu českobudějovickému Pavlu Posádovi. ČTK o tom dnes za organizátory výzvy informoval Aleš Kratochvíl.

Českobudějovický biskup Vlastimil Kročil ČTK řekl, že výzva se k němu dostala a že je potřeba věc probrat s Českou biskupskou konferencí. Podněty z výzvy podle něj vyžadují hlubší diskusi.

„Jde o apel na církevní představitele, aby začali konat a hájit náboženská a občanská práva, která vládní opatření porušují a odporují tak ústavě,“ uvedl Kratochvíl.

Vládní nařízení podle autorů výzvy nepřiměřeně zasahují do osobních svobod, zejména svobody vyznání, a to kvůli omezené účasti na bohoslužbách, pohřbech i občanských shromážděních. Vládní omezení, píší autoři výzvy, přispívají k rostoucí frustraci ve společnosti.

„Podobné situace vedly v minulosti k vážným společensko – ekonomickým ztrátám a v některých případech i k nástupu totalitních režimů. Jako věřící považujeme za nepřijatelné, aby katolická církev, kterou vnímáme jako svoji širší rodinu, ustupovala vládní politice,“ uvedli autoři výzvy.

Omezení podle nich zásadně ovlivnila prožívání největších křesťanských svátků, Velikonoc. Žádají proto vedení církve, aby apelovalo na vládu a Sněmovnu a usilovalo o to, aby politici tato omezení zrušili.

„Dále považujeme za diskriminační praxi v pohřebnictví, kdy je tělům zemřelých s pozitivitou covid-19 odpírána stejná posmrtná péče jako tělům bez pozitivity. Jejich pohřbívání bez náležité přípravy, bez oděvu a v umělohmotných vacích, které neumožňují vypraviteli pohřbu vizuální kontakt s tělem zemřelého, a další omezení týkající se počtu osob na pohřbu, jsou útokem na nejzákladnější lidská práva,“ stojí ve výzvě. Jak dodali signatáři, tělo zemřelého po třech dnech od smrti už není infekční.

Kročil o výzvě ví. „Musím se nad tím zamyslet, ale chce to hlubší diskusi. Jsou to věci, které se musí dělat společně s biskupy. Situace není jednoduchá, musí se hledat řešení akceptovatelné pro všechny,“ řekl Kročil.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
55%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
15%
 
Ne
10%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
20%
 
(Počet hlasů celkem: 110)