Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Kříž jako symbol Velikonoc rozsvítí u Nového Boru

Kraje: Liberecký / kir / ČTK / 31. března 2021 12:27
Kříž jako symbol Velikonoc rozsvítí u Nového Boru

Svítící kříž u Nového Boru
Autor: www.mapy.cz / Petr Germanič

Nový Bor (Českolipsko) - Svítící kříž na vrcholu Skalky jako symbol Velikonoc bude mít Nový Bor na Českolipsku i letos. Je to jedna z mála tradičních akcí, která mohla být letos v době mimořádných pandemických opatření ve městě zachována. ČTK to dnes řekla mluvčí novoborské radnice Radmila Pokorná.

"Ještě máme na náměstí nazdobenou lípu, kam mohou lidé věšet vajíčka. Jinak je na Velikonoce všechno zrušené," dodala Pokorná.

Kříž se bude rozsvěcovat po soumraku každý den ode dneška až do noci z velikonočního pondělí na úterý 6. dubna. "Na Zelený čtvrtek se rozzáří jako připomínka Poslední večeře a svítit bude i o Velkém pátku. Tento den, kdy byl podle křesťanské tradice ukřižován Ježíš, je v lidových pověrách spojován s magickými silami, které otevíraly hory a vydávaly poklady," uvedla mluvčí radnice. O Bílé sobotě bude kříž hospodyním svítit na pečení velikonočních beránků a mazanců. Za obvyklého roku by o velikonočním pondělí provázel koledníky s pomlázkami, kteří si přivstanou a půjdou v duchu starých tradic koledovat malovaná vejce. Letos kvůli omezenému pohybu a dalším protikoronavirovým opatřením zřejmě mnoho koledníků nebude. "Pondělní noc pak bude poslední příležitostí spatřit svítící kříž, než v úterý ráno na dobu jednoho roku opět zhasne," dodala Pokorná.

Rozsvícení kříže na vrcholu Skalka má zřejmě více než stoletou tradici. Kdy se rozzářil poprvé, se neví. Údajně to ale bylo už v době, kdy na kopci ještě nebylo připojení na elektrický proud. Za druhé světové války křesťanský kříž načas vystřídal symbol nacismu - hákový kříž, a za komunistického režimu tam svítila hvězda. Klasický kříž se na Skalku vrátil krátce po sametové revoluci na začátku 90. let minulého století.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
23%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
52%
 
(Počet hlasů celkem: 216)