Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Izrael držel den smutku za 45 obětí tlačenice při náboženském shromáždění

Ze světa / kir / ČTK / 3. května 2021 0:41
Izrael držel den smutku za 45 obětí tlačenice při náboženském shromáždění

Hrob mystika Šimona bar Jochaje
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

hora Meron - Izrael držel v neděli den smutku za 45 lidí, kteří zemřeli při tlačenici během shromáždění příslušníků ortodoxní židovské komunity na hoře Meron, jež se konalo ze čtvrtka na pátek na severu země. Vlajky jsou spuštěny na půl žerdi. Úřady vyšetřují, kdo je za jednu z nejtragičtějších civilních katastrof v historii Izraele zodpovědný. V souladu s židovskou tradicí se se smutečními obřady neotálelo a více než dvě desítky obětí byly po ukončení identifikace přes noc pohřbeny.

Tlačenice nastala po půlnoci při oslavách svátku Lag ba-omer, při němž věřící zapalují vatry a pořádají poutě k hrobu mystika Šimona bar Jochaje, který žil ve 2. století. Poutí se obvykle účastní tisíce lidí, kteří se na místě modlí, tančí a zpívají. V noci na pátek se u úpatí hory Meron nedaleko libanonských hranic sešlo ž na 100.000 věřících.

Svědci hovoří o hromadě těl, včetně několika dětí, v přeplněném průchodu s kovovým a kluzkým povrchem. Na jeho konci, kde se nacházely schody, pak lidé podle svědků začali přes sebe padat. Řada lidí v průchodu zakopla. "Je tam hliníková podlaha, pak schody a nakonec zátaras," popsal místo záchranář Eil Pollack. "Byla to smrtelná past," dodal.

Množí se důkazy o tom, že státní vyšetřovatelé místo označili za nebezpečné už před několika lety, napsala Reuters. Objevují se otázky, zda vláda a policie neupustily od regulace davu kvůli obavám z reakce ultraortodoxních rabínů a politiků.

"Musí se to důkladně vyšetřit," řekl v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Kan ministr kultury Hili Tropper. "Toto hrozné neštěstí pomůže každému pochopit, že stát by měl pravidla určovat na všech místech," dodal. Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že vyšetřovatelé ověří, zda nepochybila policie.

Horu Meron podle policie a místních úřadů spravují čtyři náboženské skupiny, což dohled nad místem komplikuje.

Mezi oběťmi je i několik cizinců. Mluvčí americké ambasády v sobotu potvrdil, že mezi raněnými a mrtvými je několik Američanů. Kanadský premiér Justin Trudeau v pátek řekl, že při neštěstí zemřeli také dva Kanaďané. Izraelské ministerstvo zahraničí informovalo, že je ve spojení též s jednou rodinou v Argentině.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Bíle místo

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
23%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
12%
 
Pouze v Praze
14%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
28%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
23%
 
(Počet hlasů celkem: 74)