Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež vyjádřil lítost nad nálezem ostatků dětí v katolické škole v Kanadě

Ze světa / kir / ČTK / 6. června 2021 23:54
Papež vyjádřil lítost nad nálezem ostatků dětí v katolické škole v Kanadě

papež František
Autor: Wikipedia.org / Benhur Arcayan

Vatikán - Papež František dnes vyjádřil zármutek nad nálezem ostatků 215 dětí v bývalé katolické internátní škole pro domorodé děti v Kanadě a vyzval k respektování práv a kultury původního obyvatelstva. Kanadské politické a náboženské vůdce požádal, aby se pokusili dětská úmrtí objasnit a aby se snažili o usmíření.

Záležitost byla zveřejněna koncem května a papež se k ní dnes vyjádřil při projevu k poutníkům a turistům na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Přímá omluva, již někteří Kanaďané po katolické církvi požadovali, ale z papežových úst nezazněla. Kanadský premiér Justin Trudeau před dvěma dny řekl, že katolická církev musí přijmout odpovědnost za svou roli v provozování mnoha takových škol.

Škola v Britské Kolumbii byla součástí kanadského vládního systému, který fungoval mezi roky 1831 a 1996 a usiloval o asimilaci dětí původního obyvatelstva a znemožnění předávání jazyka a kultury mezi generacemi původního obyvatelstva. Takovéto vzdělávací instituce spravovala často katolická církev. Trudeauův předchůdce Stephen Harper se původním obyvatelům z řad kanadských indiánů a Inuitů za útisk omluvil v roce 2008.

Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Podle zprávy systém takto násilně vyhnal z domovů na 150.000 dětí, z nichž mnohé byly v internátních školách vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění.

Šokující květnový nález na pozemku bývalé internátní školy ve městě Kamloops, uzavřené v roce 1978, otevřel staré rány a vyvolal v Kanadě vlnu rozhořčení. "Tento smutný objev nám umožňuje lépe pochopit bolest a utrpení minulosti," řekl dnes papež.

"Svěřme duše všech těch mrtvých dětí z kanadské internátní školy Pánu a modleme se za rodiny a domorodé komunity Kanady zdrcené smutkem," uvedl papež a vyzval zástupy na Svatopetrském náměstí, aby se k němu připojily v tiché modlitbě.

Agentura Reuters připomněla, že papež František se již v minulosti omluvil za roli katolické církve v kolonialismu v Americe. Přímé omluvy ale většinou pronášel při osobních návštěvách jednotlivých zemí a při rozhovorech s původními obyvateli. Do Kanady papež naplánovanou cestou nemá.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
31%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 763)