Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Bojovník proti apartheidu Desmond Tutu oslavil devadesátiny

Ze světa / kir / ČTK / 13. října 2021 0:21
Bojovník proti apartheidu Desmond Tutu oslavil devadesátiny

anglikánský arcibiskup Desmond Tutu
Autor: Wikipedia.org / Kristen Opalinski / Creative Commons

Kapské Město/Praha - Bývalý jihoafrický anglikánský arcibiskup Desmond Tutu, který v říjnu oslavil devadesátiny, proslul především jako bojovník proti apartheidu. Za svou roli v kampani na vyřešení tohoto problému získal v roce 1984 Nobelovu cenu za mír. Angažoval se i v boji za lidská práva, proti chudobě, AIDS či rasismu. Svoje veřejné aktivity ukončil nositel mnoha světových vyznamenání teprve před několika lety.

Před pěti lety řekl agentuře AP, že by chtěl mít možnost "důstojné asistované smrti". Tehdy v článku pro americký deník Tutu, který se léčil z rakoviny, napsal, že věří v "posvátnost života". Současně ale zopakoval svou podporu "asistovanému umírání" u smrtelně nemocných lidí, kteří chtějí dobrovolnou možnost odchodu ze světa.

Tutu několik let učil na škole pro černošské obyvatele, poté se ale obrátil k teologii a v 29 letech byl vysvěcen na kněze. Jako biskup a později arcibiskup anglikánské církve, jíž byl hlavou jako první černoch téměř deset let, využíval svého postavení k boji proti rasovému útlaku.

Svým vytrvalým naléháním na západní státy, aby uplatnily proti vládě JAR hospodářské sankce, vzbudil nevoli i u části černého obyvatelstva, několikrát byl zatčen. Po skončení režimu apartheidu v roce 1994 předsedal Komisi pravdy a usmíření, která prošetřovala porušování lidských práv v době apartheidu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)