Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Příjmy katolické církve meziročně klesly, přesto hospodařila se ziskem

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 25. října 2021 19:47
Příjmy katolické církve meziročně klesly, přesto hospodařila se ziskem

Ilustrační foto
Autor: Pixabay.com

Praha - Příjmy katolické církve z kostelních sbírek se v loňském roce meziročně snížily o 192 milionů korun na 336 milionů Kč. Propad o 75 procent vinou pandemie koronaviru zaznamenaly také příjmy ze vstupného do památek, a to meziročně o 103 milionů korun na 35 milionů Kč. Pandemie způsobila i výpadek příjmů pro diecéze z provozu ubytovacích a stravovacích zařízení a mimořádné výdaje na provoz otevřených kostelů. Loňské hospodaření církve přesto skončilo se ziskem 376 milionů korun, což bylo o 347 milionů korun více než v roce 2019. Novinářům to dnes řekli zástupci církve na tiskové konferenci.

Kladný hospodářský výsledek se podle nich podařil díky zhodnocení některých dřívějších investic a vyšším výnosům z lesní činnosti. „Ukázalo se, že církev je schopná ze svého majetku vygenerovat zisky. Pokud by měla jenom hotely, tak by to byl samozřejmě velký problém, ale potravinářství, nájmy nebo výpočetní technika byly oblasti, které fungovaly. A podařilo se také prodat některé nemovitosti,“ řekl ČTK Karel Matyska, ekonomický poradce České biskupské konference.

Souhrnné výdaje na služby pro věřící i širokou veřejnost činily 3,3 miliardy korun a zůstaly srovnatelné s předchozími lety. Nejnákladnější jsou dlouhodobě opravy památek, na které v roce 2020 šlo 1,4 miliardy korun. Na pastorační činnost, kam patří svatby, pohřby, křty, duchovní pomoc nebo práce v nemocnicích, putovalo 720 milionů korun. Na zdravotní a sociální péči, vzdělávání a kulturní aktivity pak šlo dalších téměř čtvrt miliardy korun. Do této částky přitom nejsou zahrnuty investice řádů a kongregací. Necelou miliardu korun diecéze vynaložily na mzdy zaměstnanců, včetně kněží.

Investice do školství vzrostly o čtvrtinu na 132 milionů korun. Důvodem byly mimo jiné vyšší investice do oprav, například gymnázia v Kroměříži a Hradci Králové, i zajištění IT vybavení. Do budoucí soběstačnosti investovala katolická církev 2,1 miliardy korun, což bylo o 521 milionů korun více než v roce 2019. Na daních z příjmu odvedly diecéze 170 milionů korun, tedy dvakrát více než v roce 2019. Na ostatních daních to pak bylo přes 51 milionů korun.

Diecéze v roce 2020 investovaly 846 milionů korun do nemovitostí a hospodaření podporující rozvoj regionů a další miliardu korun do etických finančních investic, většinově skrze své dva fondy spravované ČSOB a Českou spořitelnou. Příjmy církve v současnosti tvoří příjmy z hospodářské činnosti, příspěvky a dary a finance ze strany státu. Hlavní část peněz od státu činí kompenzace za nevydaný církevní majetek a příspěvek na činnost. Ten se každoročně snižuje a v roce 2030 skončí úplně. V roce 2020 dosáhl 670 milionů korun, což bylo o 44 milionů korun méně než v roce 2019.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 96)