Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Den válečných veteránů symbolizují vlčí máky. Paměť národa vyhlásila sbírku

Domácí zpravodajství / kir / Vlastní zpráva / 11. listopadu 2021 8:34
Den válečných veteránů symbolizují vlčí máky. Paměť národa vyhlásila sbírku

Den válečných veteránů
Autor: Pametnaroda.cz / Post Bellum

Praha, Brno, Ostrava - Ekumenické bohoslužby v Praze včera připoměly památku obětí válek a vojáky, kteří v nich bojovali. Konali se den před 11. listopadem, na který připadá Den válečných veteránů. Modlitby za vojáky a za mír dopoledne nejdříve zazněly ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech. Od 17:00 se pak konala bohoslužba za veterány všech válečných konfliktů v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí. Zde si připomněli i 82. výročí úmrtí studenta Jana Opletala, který byl smrtelně zraněn 28. října 1939 při demonstraci proti německé okupaci.

Památka účastníků válečných bojů se každoročně připomíná 11. listopadu, tedy v den, kdy bylo v roce 1918 v 11 hodin ve vlakovém voze u severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří ukončující první světovou válku. Dnešních vzpomínkových akcí se vedle duchovních a představitelů armády zúčastní zástupci vysokých škol, Sokola a politici.

Připomínky Dne válečných veteránů budou pokračovat ve čtvrtek. V hlavním městě bude při této příležitosti na náměstí Míru k vidění současná i historická vojenská technika a výzbroj vojáků. Na Vítkově bude slavnostní nástup vojáků.

Vlčí mák symbolem Dne veteránů

11. listopad se celosvětově připomína jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento památný den připomínán i v České republice a začíná být respektován politiky, představiteli církví i veřejností, přestože lidé mají 11. listopad stále spíše spojen se svátkem sv. Martina.

Tradice oslav konce 1. světové války se začala rodit již při prvním výročí dne příměří, 11. listopadu 1919, kdy byl tento den připomínán v Londýně, Paříži i dalších městech dohodových států. Americký prezident Woodrow Wilson téhož roku oficiálně vyhlásil 11. listopad Dnem příměří.

Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku. Podle Asociace nositelů legionářských tradic (ANLET) květ máku, jako symbol vojáků zabitých ve válce, byl použit před více než 110 lety v Kanadě. K rozšíření vlčího máku jako symbolu zmařených životů vojáků dopomohla nejvíce báseň Ve flanderských polích podplukovníka Johna McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres. V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.

Sbírka na podporu dokumentace Paměti národa

Jako každý rok se k připomínce Dne válečných veteránů připojila společnost Post Bellum sbírkou s vlčími máky. Společnost je hlavním koordinátorem projektu dokumentace vzpomínek pamětníků důležitých historických událostí 20. století. Pro Paměť národa zaznamenalo své vzpomínky již téměř tisíc veteránů.  Vybrané peníze budou použity k pokračování dokumentace vzpomínek pamětníků. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 210)