Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Festival židovské kultury Ha-Makom v Holešově má letos podtitul Kudy kam

Kraje: Zlínský / juml / ČTK / 17. června 2023 17:24
Festival židovské kultury Ha-Makom v Holešově má letos podtitul Kudy kam

Ilustrační foto: interiér Šachovy synagogy v Holešově
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Holešov (Kroměřížsko) - Letošní 23. ročník festivalu židovské kultury Ha-Makom v Holešově na Kroměřížsku má podtitul Kudy kam. Láká na koncerty, přednášky, vzdělávací programy nebo ochutnávku židovských specialit. Přehlídka se uskuteční od úterý 25. července do soboty 29. července, sdělila ČTK mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová. Festival židovské kultury si klade za cíl seznamovat veřejnost s židovstvím ve všech jeho podobách.

Program pořadatelé připravují. Lze však očekávat, že stejně jako v minulých letech se budou jednotlivé akce konat především v Šachově synagoze, na zámku a zámeckém nádvoří. Mezi hosty opět bude hebraista, překladatel a herec Jaroslav Achab Haidler. Otázku kudy kam, která je tématem letošního ročníku, si podle něj v životě klade asi každý. "Moderní doba a moderní dějiny s sebou přinesly nové výzvy. Pochopitelně i židům. Svobodný přístup k podnikání a dokonce i do politiky, a s tím spojené pokušení konvertovat," uvedl Haidler.

V odbornější části festivalu se zájemci prostřednictvím přednášek dozvědí více o životě židovských rodin a jejich svátcích. Holešovským židovským hřbitovem je provede Haidler, obřadně jim představí také svátek šabat. Na poslední dva dny festivalu je naplánovaná i hudba a zábava. Dorazí slovenská klezmerová kapela Pressburger Klezmer Band, vystoupí i Big Band Holešov, tentokrát ve spojení s Janem Smigmatorem. Při tradičním Koncertě při svíčkách zazní židovská hudba pro dvě violoncella. "Hudební vystoupení pak doplní Taneční soubor Hradišťan se scénickým zpracováním chasidských tanců," uvedla Helsnerová.

Důvodem, proč pořadatelé chystají koncerty až ke konci festivalu, je uctění historicky ustanoveného smutečního dne Tiša be-av. Připomíná starověké zničení prvního a druhého chrámu v Jeruzalémě a obecněji všechny pohromy, které potkaly židovský lid. "Devátý den měsíce av je považován za nejtragičtější den židovského kalendáře. Spolu s Jom Kipur jsou považovány za emocionální vrcholy židovského roku. Tradičně je tento den tím nejtemnějším a nejsmutnějším dnem v roce, drží se půst a nekonají se oslavy. Také o něm se bude na festivalu mluvit," doplnila Helsnerová.

Festivalem se budou prolínat také připomínky několika jubileí. Mezi nimi například 500. výročí první zmínky o holešovských židech, 130. výročí dokončení výstavby holešovské Nové synagogy nebo 75. výročí vzniku Izraele. Jelikož přehlídka židovství představuje komplexně, nebude podle organizátorů ani letos chybět možnost ochutnat židovskou kuchyni, přichystána bude i výuka tanců nebo filmotéka. Podrobnosti o festivalu jsou na webu.

Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. V polovině 19. století žilo ve městě asi 1700 příslušníků židovské menšiny. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté. Židé však po sobě v Holešově zanechali několik kulturních památek. Nejvýznamnějšími z nich jsou Šachova synagoga s unikátní výzdobou a také židovský hřbitov asi s 1500 náhrobky.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)