Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Slavnostní průvod otevře po tříleté rekonstrukci za 100 milionů Velkou synagogu v Plzni

Kraje: Plzeňský / kir / ČTK / 31. března 2022 12:14
Slavnostní průvod otevře po tříleté rekonstrukci za 100 milionů Velkou synagogu v Plzni

Synagoga v Plzni
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Plzeň - Po tříleté velké rekonstrukci za 100 milionů korun se 10. dubna poprvé otevře plzeňská Velká synagoga na Klatovské třídě. Slavnostní znovuotevření zahájí průvod, který do jedné z pěti největších synagog na světě vnese ze Staré synagogy ve Smetanových sadech svitek Tóry vytvořené na konci 19. století. V průvodu se budou rabíni a představitelé židovských komunit z celého Česka za zpěvu Davidových žalmů v nesení Tóry střídat. ČTK to dnes řekl předseda plzeňské židovské obce Jiří Löwy, který Tóru spolu s vrchním zemským rabínem nakonec uloží do svatostánku uvnitř synagogy.

"Tóra je to nejsvětější, co může existovat, vlastně ta synagoga je postavena kolem Tóry. Ten střed, kolem kterého se vše točí, je Tóra," řekl Löwy. Plzeňská židovská obec má tři Tóry, ta největší měří na výšku jeden metr. Díky sbírce, v níž se podařilo vybrat přes půl milionu korun, nechala židovská obec Tóru dozdobit tradičními doplňky - stříbrnou korunou s horským křišťálem a zlacenými zvonečky a židovskou hvězdou, stříbrným štítem znázorňujícím novorománské průčelí synagogy a ukazovátkem s křišťálem z dílny šperkaře a pedagoga Petra Vogela.

Rekonstrukce, kterou z většiny zaplatila dotace EU, umožnila opravit především interiér synagogy, a také sousední rabínský dům. Vzhledem k tomu, že oprava se mohla uskutečnit díky veřejným zdrojům, chce Löwy stavbu ještě více otevřít při turistických prohlídkách, výstavách či koncertech. Hlavní loď synagogy nabízí koncertní prostor s dobrou akustikou a až zhruba tisíci místy pro diváky. "Byl bych rád, kdyby synagoga co nejvíc sloužila veřejnosti, aby byla významným místem na kulturní mapě Plzně a prostorem pro živou kulturu," řekl.

Součástí rekonstrukce bylo například vytvoření nové rituální lázně mikve v rabínském domě. Mikve v Plzni chybí, v kraji se dochovaly pozůstatky asi na třech místech, žádná ale není užívaná. I přes rozsáhlé opravy podle Löwyho zbývá v synagoze dokončit některé věci. Nepodařilo se například zatím opravit varhany. "Jsou to i některé další menší věci, na které budeme shánět peníze postupně," uvedl.

Při otevření synagogy se představí nejen její nově rekonstruovaný a restaurovaný interiér, ale i nová stálá expozice Tady žili Židé. Na osmi obrazovkách v patře synagogy bude k dispozici 1800 fotografií míst a památek spojených s životem Židů v Plzeňském kraji. Dvě obrazovky jsou dotykové a lidé si tak mohou sami listovat ve snímcích a vybírat si podle lokality nebo z šesti tematických okruhů. "Expozice částečně navazuje na výstavu, kterou jsem připravoval v 90. letech, kdy jsem dokumentoval židovské památky v kraji. Teď jsem se na ta místa vracel a fotil. Na mnoha došlo k velké proměně. Tehdy jsem nacházel hodně zdevastované a téměř zničené hřbitovy nebo bývalé synagogy, dnes jsou často opravené, i když už ne užívané k původnímu účelu," řekl autor expozice, fotograf a vysokoškolský pedagog Radovan Kodera. Jeho snímky doplní fotografie z archivů muzeí či památkářů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 275)