Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež umyl nohy vězňům při rituálu spojeném se Zeleným čtvrtkem

Ze světa / kir / ČTK, red. / 15. dubna 2022 0:54
Papež umyl nohy vězňům při rituálu spojeném se Zeleným čtvrtkem

Ilustrační foto: Ježíš omývá nohy apoštolům (Berlin, Gemäldegalerie)
Autor: Meister des Hausbuches (1480)

Vatikán - Papež František dnes při návštěvě věznice nedaleko Říma umyl nohy 12 vězňům. Tímto rituálem si zejména katolíci připomínají na Zelený čtvrtek poslední večeři Ježíše s apoštoly. V krátkém vystoupení papež vyzdvihl význam odpouštění a vzájemné pomoci bez postranních úmyslů, uvedla agentura AP. Po dvou letech poznamenaných pandemií covidu-19 se oslavy Velikonoc ve Vatikánu vrací k běžné podobě.

Papež odsloužil liturgii v kapli převážně ženské věznice ve městě Civitavecchia, jež leží nedaleko Říma. Podle vatikánských médií se bohoslužby zúčastnily desítky vězňů, pracovníků káznice a také italská ministryně spravedlnosti Marta Cartabiová. Na konci bohoslužby papež zopakoval obvyklý rituál a umyl nohy 12 vězňům a vězeňkyním různé národnosti a věku.

Od roku 2013, kdy se ujal vedení katolické církve, je to už pošesté, co papež oslavil Zelený čtvrtek ve vězení. Tento zvyk zavedl, když byl arcibiskupem v Buenos Aires, a chce tím demonstrovat svou blízkost lidem na okraji společnosti. Františkovi předchůdci byli zvyklí slavit liturgii ve Vatikánu či v některé z římských bazilik.

Po dvou letech se oslavy Velikonoc ve Vatikánu vrací k obvyklé podobě. U římského Kolosea se na Velký pátek bude konat křížová cesta. Vatikán tento týden oznámil, že během ní ponesou kříž společně dvě ženy z Ruska a Ukrajiny, což má symbolizovat usmíření mezi národy. Oznámení vyvolalo protesty ukrajinského velvyslance ve Vatikánu i katolíků na Ukrajině. Vatikán však na kritiku veřejně neodpověděl. Podle deníku La Repubblica papež nemíní již stanovenou podobu velkopátečního procesí měnit.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)