Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Starosta okupovaného Svjatohirsku s unikátním klášterem přeběhl na stranu proruských separatistů

Ze světa / kir / ČTK / 14. června 2022 9:13
Starosta okupovaného Svjatohirsku s unikátním klášterem přeběhl na stranu proruských separatistů

ilustrační foto: požár kostela na Svatohorské lávře
Autor: www.twitter.com

Svjatohirsk (Ukrajina) - Starosta okupovaného východoukrajinského města Svjatohirsk Volodymyr Bandura přeběhl na stranu proruských separatistů. Informoval o tom dnes vůdce separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) Denis Pušilin. Ukrajinská armáda ztratila kontrolu nad městečkem na břehu řeky Severní Doněc jakož i přilehlým pravoslavným klášterem minulý týden. Kyjev vyšetřuje starostu kvůli vlastizradě.

Stejně jako mnoho obyvatel města čekal Bandura na "osvobození", napsal dnes lídr doněckých separatistů Pušilin. K příspěvku na komunikační platformě Telegram připojil fotografii z jednání se starostou.

Ještě v květnu přitom Bandura označoval Rusy za okupanty, připomíná agentura Unian. Podle šéfa doněckých separatistů byl však ve skutečnosti po celou dobu dvojitým agentem, který byl s představiteli DNR v dlouhodobém kontaktu. Starostenský post si proto bude moci ponechat, jeho úkolem bude podle Pušilina nyní znovu vybudovat v bojích poničenou infrastrukturu.

Svjatohirsk patří k nejdůležitějším pravoslavným místům na Ukrajině. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších ukrajinských klášterů, takzvaná Svatohorská lávra. Moskevský patriarcha Kirill, který podporuje ruskou agresi vůči Ukrajině, má již dlouho pověst člověka, který chce udržet starobylá náboženská místa na Ukrajině pod vlivem ruské pravoslavné církve, uvedla agentura DPA.

Začátkem června ve Svjatohirsku vyhořel dřevěný kostel Všech svatých. Ukrajinská i ruská strana se vzájemně viní z jeho zapálení. "Klášter se zachoval, potřebuje opravit, uděláme ho zase jako nový," uvedl v této souvislosti Pušilin.

Ukrajinská kriminální ústředna DBR od minulého týdne vyšetřuje Banduru kvůli vlastizradě. Starosta podle ní ze zapálení chrámu obvinil ukrajinské vojáky a řekl také, že Ukrajina by měla kapitulovat.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
50%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
27%
 
Ne
8%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
15%
 
(Počet hlasů celkem: 26)