Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Moskevský patriarcha se v Kazachstánu nesetká s papežem, na shromáždění nepojede

Ze světa / vlu / ČTK / 25. srpna 2022 0:09
Moskevský patriarcha se v Kazachstánu nesetká s papežem, na shromáždění nepojede

Moskevský patriarcha Kirill
Autor: Wikipedia.org / Kremlin.ru - The President of Russia Press Office / Wikipedia Commons

Moskva/Vatikán - Moskevský patriarcha Kirill se nezúčastní nadcházejícího kongresu světových náboženských vůdců v Kazachstánu, a nesetká se tak ani na okraj schůze s papežem Františkem. S odvoláním na dvojku ruské pravoslavné církve, metropolitu Antonije, o tom dnes informovala agentura RIA Novosti.

O možném setkání obou církevních představitelů, kteří dříve opakovaně vyjádřili podporu opačným stranám v ruské invazi na Ukrajinu, se hovořilo v souvislosti s dvoudenním shromážděním světových náboženských vůdců v Kazachstánu v polovině září. Papež František už účast oficiálně potvrdil.

„Vysoce si ceníme iniciativy vedení Kazachstánu rozvinout mezináboženský dialog… Moskevský patriarcha se sám kongresu nezúčastní. Proto se neplánuje ani setkání s papežem Františkem v Kazachstánu,“ uvedl metropolita Antonij, podle kterého vyšle ruská ortodoxní církev na setkání svou delegaci.

František se s Kirillem setkal v roce 2016 v kubánské metropoli Havaně. V červnu se hovořilo o setkání obou lídrů v Jeruzalémě, z čehož ale sešlo. Papež tehdy uvedl, že se „rozhodli schůzku odložit“ a vyjádřil naději, že se snad s Kirillem setká v září v Kazachstánu.

„Rád bych poznamenal, že se nedávno začalo s přípravami na druhé setkání (patriarchy Kirilla a papeže Františka)… Nicméně letos na jaře k našemu velkému překvapení Vatikán jednostranně veřejně oznámil, že se přípravy přerušují a k setkání nedojde,“ uvedl Antonij, který má v moskevském patriarchátu na starosti vnější církevní vztahy.

Rusko na Ukrajinu zaútočilo letos 24. února. Moskevský patriarcha má blízko k prezidentovi Vladimirovi Putinovi a ruskou invazi na Ukrajině podporuje, protože považuje západní země, které Kyjev podporují, za dekadentní, uvedla dříve agentura Reuters. Papež František naproti tomu označil válku za nesmyslnou a krutou.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
24%
 
Ne
24%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 54)