Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Biskupové radí volit ty, kdo slouží občanům a nepřináší příliš jednoduchá řešení

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 13. září 2022 19:32
Biskupové radí volit ty, kdo slouží občanům a nepřináší příliš jednoduchá řešení

Nový pražský arcibiskup Jan Graubner
Autor: Wikipedia.org / David Sedlecký / Creative Commons

Praha - Čeští a moravští biskupové apelují na věřící, aby v nadcházejících volbách věnovali svou pozornost těm, kdo se nějakým způsobem již osvědčili ve službě svým spoluobčanům a také těm, kteří nepřinášejí příliš jednoduchá řešení a nestaví se do role spasitelů. Ve svém prohlášení k blížícím se senátním a komunálním volbám to dnes uvedl pražský arcibiskup a předseda České biskupské konference Jan Graubner.

„Období letošních podzimních voleb do obecních zastupitelstev a do části Senátu je poznamenáno následky pandemie covidu, válkou na Ukrajině a s tím související neradostnou ekonomickou situací. Tyto i další vlivy vedou k sílícímu sociálnímu napětí ve společnosti,“ uvedl Graubner.

Není podle něj na místě doporučovat koho volit a koho ne, protože to není úlohou církve a protože situace v každé obci je jiná. „Apelujeme však na vás, abyste věnovali svou pozornost těm, kdo se nějakým způsobem již osvědčili ve službě svým spoluobčanům a také těm, kteří nepřinášejí příliš jednoduchá řešení a nestaví se do role spasitelů,“ shrnul svá doporučení.

Těm, kdo kandidují, přejí biskupové moudrost ve slovech a sílu proměnit slova v činy, aby to, s čím se prezentovali před volbami, nebyly jen plané sliby. „My ostatní mějme na zřeteli obecné dobro a provázejme svou modlitbou ty, kteří mají odvahu přijmout politickou zodpovědnost. Také je podporujme dobrým životem podle křesťanských zásad,“ uzavřel.

O mandát v komunálních volbách letos usiluje 195.392 kandidátů, téměř o 21.000 méně než při posledním rozhodování o složení obecních zastupitelstev před čtyřmi lety. V celé republice bylo pro volby zaregistrováno celkem 23.261 kandidátních listin. Největší výběr budou mít voliči v hlavním městě, kde je pro volby do magistrátu zaregistrováno 1064 kandidátů.

Pouze z jedné kandidátky budou voliči vybírat v 1778 obcích. Pro volby je vytvořeno 14.733 stálých volebních okrsků, v 4910 z nich proběhnou současně i volby do Senátu. V nejméně 11 obcích se volby v řádném zářijovém termínu neuskuteční, protože zde nebyla podána kandidátní listina nebo je nedostatečný počet kandidátů.

Volby do obecních zastupitelstev mají velký význam pro život v obcích. Desítky tisíc zastupitelů rozhodují o obecních penězích a řeší konkrétní problémy obcí blízké každodennímu životu. Především v Praze a dalších velkých městech je objem prostředků, o kterých rozhodují zvolení zastupitelé, i dopad jejich rozhodování na život ve městě srovnatelný i s úřady, jako jsou ministerstva.

Nesrovnatelná s vládou a parlamentem je však důvěra, jakou občané ke komunálním zastupitelům chovají. Obecní zastupitelstva a jimi zvolení starostové mají v Česku dlouhodobě největší důvěru veřejnosti ze všech sledovaných ústavních institucí.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 190)