Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Z Řípu na Blaník vede nová téměř 300 km dlouhá poutní cesta

Kraje: Středočeský / kir / ČTK / 3. října 2022 11:50
Z Řípu na Blaník vede nová téměř 300 km dlouhá poutní cesta

hora Říp
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Dobřichovice (u Prahy) - Poutní horu Říp a bájnou horu Blaník propojuje nová poutní cesta, dlouhá téměř 300 kilometrů. V Dobřichovicích u Prahy, které jsou jedním z míst na trase, ji  slavnostně otevřel spolek Cesta Česka, na přípravě značení se podílel i Klub českých turistů. Cesta navazuje na poutní cestu otevřenou v roce 2019 z Blaníku na Říp, která vede východně od Prahy. Dnes otevřený úsek je rozdělený do čtyř částí, každý má vlastní téma k zamyšlení, například ticho a klid nebo umění prožitku, řekl předseda spolku Cesta Česka Jindřich Chmelař.

"Trasu lze ujít přibližně za dvanáct dnů, ale i postupně po etapách, sám se na ni s manželkou teprve chystám, zatím jsem prošel teprve východní cestu," řekl Chmelař. Každý z úseků má zhruba 70 kilometrů, které doplňují texty v takzvaném Poutníkově deníku, kde jsou popsána i jednotlivá témata k zamyšlení.

Cesta začíná u románské rotundy sv. Jiří a sv. Vojtěcha na hoře Říp, vede západní cestou okolo Prahy a končí na vrcholu Velkého Blaníku. Poutníci na trase navštíví mimo jiné Křivoklát, Beroun, Svatý Jan pod Skalou, Karlštejn nebo Dobřichovice. V každém z těchto míst je spolupracující informační centrum nebo městský úřad, případně jiná partnerská organizace, kde je možné nakoupit poutnickou mapu a Poutníkův deník, kam si mohou lidé nechat dát razítka z partnerských míst.

Na trase je 80 tabulek s QR kódy, po jejichž načtení do telefonu se poutníkům zobrazí další informace. Spolek Cesta Česka působí od roku 2014, věnuje se projektům zaměřeným na seznamování lidí s českou historií a tradicí. Pořádá i výlety a tábory pro děti, organizuje přednášky a podobně.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 192)