Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Obnova národní kulturní památky v Horní Polici přispěla k oživení poutního areálu

Kraje: Liberecký / kir / ČTK / 1. listopadu 2022 9:58
Obnova národní kulturní památky v Horní Polici přispěla k oživení poutního areálu

kostel Navštívení Panny Marie v hornopolickém poutním areálu
Autor: Wikipedia.org / Vít Vít / Creative Commons

Horní Police (Českolipsko) - V Horní Polici na Českolipsku skončila druhá etapa obnovy poutního areálu Navštívení Panny Marie, který je národní kulturní památkou. Stála zhruba 17 milionů korun a zaměřená byla především na opravu ambitu, což je polokrytá chodba okolo kostela, řekl administrátor farnosti Stanislav Přibyl.

Při opravě se ukázalo, že zchátralý ambit byl ještě v horším stavu než se myslelo. "Bojovali jsme především s vlhkostí, která tam byla desetiletí neřešená. A samozřejmě jsme narazili, jak to už v takových situacích bývá, na problémy s dřevěnými konstrukcemi. Takže 30 metrů dřevěného, rákosem potaženého a štukovaného stropu jsme museli nechat udělat úplně znovu," uvedl Přibyl.

Výsledkem práce řemeslníků je opravený trojkřídlý ambit zvenčí i zevnitř. Po restaurování je ale jen jedna z jeho šesti kaplí. "Je to dané tím, že ceny restaurátorských a stavebních prací velmi vzrostly, takže nás ještě čeká dalších pět kaplí v budoucnosti, což jsou milionové částky," řekl administrátor farnosti. Zbývající kaple chtějí podle něj restaurovat postupně. "Nehrozí nebezpečí prodlení. Do té stavby neteče, jenom je to ošklivé, protože to není opravené. Budeme se snažit získávat dotace z ministerstva kultury a od Libereckého kraje a budeme přispívat i vlastními silami a částkami," dodal.

Ve druhé etapě obnovy areálu, který patří mezi nejcennější barokní památky v krajině, se zvelebila i část farní zahrady. "Jsou tam haťové záhony, obnovená studna, lavičky k posezení," uvedl Přibyl.

Ještě před pár lety byl poutní areál v Horní Polici se zvonicí, kostelem, ambitem, hřbitovem a křížovou cestou v havarijním stavu. S pomocí evropských dotací získaných pro první i druhou etapu se ho podařilo zachránit. V první etapě za více než 100 milionů korun prošel rekonstrukcí kostel, zvonice, věžičky ambitů. V plánu je ještě třetí etapa. Projekt mají podle Přibyla připravený a čekají na vhodný dotační titul. "Rádi bychom se pustili do obnovy fary, což je takový barokní zámeček. Svého času tam bylo pět kněží. Pro ni máme rozpočet na 60 milionů korun," dodal Přibyl.

Administrátora farnosti těší, že díky obnově areál ožil. Odhaduje, že návštěvníků je dvakrát až třikrát více než dřív. Navštěvovanější jsou i bohoslužby, dříve na nich bývalo 20 až 25 věřících, nyní jich je nezřídka i 60 až 70. "Myslím, že obnova splnila svůj účel. Kromě toho, že je to dominanta, krásná stavba, všechno na desetiletí dopředu zabezpečené, tak je to i místo, které žije," řekl Přibyl. Lákadlem jsou podle něj i zrestaurované varhany. "Byly tady koncerty a také jsme zde měli mezinárodní varhaní kurzy. I z tohoto hlediska se stává Horní Police pojmem," dodal.

Poutní areál vznikl na místě husity vypáleného gotického kostela. Podle legendy byla v roce 1523 na břehu Ploučnice nalezena soška Panny Marie. Vnímaná byla jako nebeský dar a lidé se jí přicházeli poklonit. Dnes je součástí hlavního oltáře a místo, kde byla vylovena z řeky, připomíná mariánský sloup.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 317)