Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Katolická církev v Itálii od roku 2000 eviduje 600 případů údajného obtěžování

Ze světa / kir / ČTK / 19. listopadu 2022 0:02
Katolická církev v Itálii od roku 2000 eviduje 600 případů údajného obtěžování

Ilustrační foto
Autor: Unsplash.com

Řím - Italská katolická církev poslala od roku 2000 do Vatikánu přes 600 spisů o případech podezření na sexuální obtěžování v církevním prostředí. Informují o tom dnes zahraniční agentury s odkazem na zprávu italských biskupů. Nejméně 89 případů bylo zaznamenáno v posledních dvou letech. Je to poprvé, co se katolická církev v Itálii vyjadřuje tak podrobně o sexuálním obtěžování ve svých řadách. Aktivisté ji dlouhodobě kritizují kvůli údajné neochotě se sexuálním obtěžováním důkladně zabývat.

Od roku 2001 mají jednotlivé národní odnože katolické církve povinnost zasílat do Vatikánu zprávy o vážných podezřeních na zneužívání v církevním prostředí. Italská katolická církev jich poslala 613. Jedna zpráva se ale může týkat i více obětí a ne všechna podezření se potvrdila. "Musíme pochopit, kolik je obětí, jaký je jejich profil, kdo jsou pachatelé," uvedl generální tajemník biskupské konference Giuseppe Baturi.

V letech 2020 a 2021 italská katolická církev dostala oznámení, která se týkala 89 údajných obětí a 68 údajných pachatelů, z nichž 30 jsou kněží. Mezi údajnými oběťmi převažují lidé, kterým v době oznámených činů ještě nebylo 18 let.

"Pokud během dvou let dostali 89 oznámení, tak to znamená, že problém existuje a je velký," řekl Francesco Zanardi z organizace Rete L'Abuso, která se sexuálnímu zneužívání v církvi dlouhodobě věnuje. Podle organizace jsou údaje zřejmě podhodnocené už z toho důvodu, že kvůli pandemii covidu-19 byl přístup věřících k přepážkám, kde se oznámení sbírají, omezený. Organizace zprávu kritizuje, protože v ní podle ní chybí několik zásadních údajů. Biskupové neuvádí, kolik lidí stalo kvůli obtěžování před soudem či kolik peněz církev zaplatila na odškodnění.

Aktivisté dlouhodobě kritizují italskou katolickou církev za uzavřený přístup k obtěžování v církevním prostředí. Otevřenější postup slíbil nový předseda italské biskupské konference, boloňský kardinál Matteo Maria Zuppi. Organizace Rete L'Abuso tvrdí, že za zneužívání bylo v Itálii od roku 2000 odsouzeno 165 kněží v 178 soudních případech.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
48%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
0%
 
Ne
49%
 
V mé církvi již ženy slouží
3%
 
(Počet hlasů celkem: 37)