Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Bruselská divadla kvůli ramadánu upozorňují na sex a násilí v představeních

Ze světa / kir / ČTK / 9. dubna 2023 7:39
Bruselská divadla kvůli ramadánu upozorňují na sex a násilí v představeních

Ilustrační foto: muž připravující tradiční občerstvení pro oslavu ramadánu po západu slunce
Autor: www.syriadirect.org / Maarat Media Center

Brusel - Dvě desítky bruselských kulturních podniků začaly v těchto dnech upozorňovat návštěvníky na nevhodný obsah představení, chystat jim v sálech pitnou vodu či vyhrazovat zvláštní prostory pro přestávky na jídlo při západu slunce. Vstřícné kroky divadel a dalších institucí vůči muslimům dodržujícím pravidla ramadánu vyvolaly diskusi mezi belgickými veřejnými činiteli. Vlámský premiér Jan Jambon kritizuje zdůrazňování sexuálního či násilného obsahu, které podle něho může vést umělce k autocenzuře. Iniciátoři akce se hájí, že chtějí projektem nazvaným "Ramadan Friendly" přivést ke kultuře více lidí.

Například v jednom z nejznámějších vlámskojazyčných bruselských divadel Kaaitheater se diváci před představením dozví, zda se v něm objeví sexuální nebo násilné scény a zda v něm zní hudba. Všechny tyto věci v průběhu islámského postního měsíce, který letos trvá od 22. března do 20. dubna, muslimové považují za nepatřičné.

"Má to sloužit k varování publika, ale také to může vést k určité autocenzuře mezi kulturními tvůrci. Kultura má ale přinášet vzrušení, výzvy a překvapení," řekl belgické televizi VRT News Jambon. Šéf nejsilnější belgické strany Nová vlámská aliance (N-VA) vede vlámské ministerstvo kultury, které rozděluje veřejné dotace vlámským institucím. Svůj nesouhlas neventiloval lídr vlámských nacionalistů Jambon pouze v médiích, ale rozeslal divadlům a dalším kulturním zařízením kritický dopis.

"Chceme, aby naše představení byla přístupnější, chceme odstraňovat bariéry," vysvětlovala smysl akce Barbara Van Lindtová z vedení zmíněného Kaaitheater. Divadlo se podle ní snaží dostat do hledišť více lidí a Ramadan Friendly není jedinou akcí svého druhu, umožňuje například platit nižší vstupné chudším divákům.

Jíst nebo pít na veřejnosti přes den během ramadánu považují muslimové za nepatřičné. Ihned po západu slunce, který v současnosti v Bruselu vychází na dobu večerních představení, mohou věřící půst přerušit. Součástí zmíněné akce je proto podle organizátorů i možnost v konkrétní čas zahnat žízeň či hlad.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)