Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež se ve Vatikánu setkal s metropolitou Antonijem z moskevského patriarchátu

Ze světa / / ČTK / 4. května 2023 9:41
Papež se ve Vatikánu setkal s metropolitou Antonijem z moskevského patriarchátu

Metropolita Antonij
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Vatikán - Papež František se ve středu ve Vatikánu na závěr generální audience krátce setkal s dvojkou ruské pravoslavné církve metropolitou Antonijem, který má na moskevském patriarchátu na starosti mezinárodní vztahy. Informoval o tom server Vatican News. Italský deník Il Messaggero přítomnost Antonije, který je podle něj ve Vatikánu už několik dní, označil za důležitou. Před několika dny totiž hlava katolické církve novinářům bez dalších podrobností řekla, že Vatikán je zapojen "do mírové mise".

Už o víkendu papež během návštěvy Maďarska hovořil s jiným představitelem ruské pravoslavné církve, budapešťským metropolitou Hilarionem. Ten měl na moskevském patriarchátu mezinárodní vztahy na starosti do loňska, než ho v této funkci v červnu nahradil Antonij.

"Jsem připraven udělat cokoli. Existuje (mírová) mise, která není veřejná a která právě probíhá, až bude zveřejněna, řeknu vám o tom více," řekl v neděli papež novinářům na palubě letadla při návratu z Budapešti, na dotaz, zda hovořil o mírových jednáních s maďarským premiérem Viktorem Orbánem či s budapešťským metropolitou Hilarionem. Víc informací k této věci papež nesdělil. Novinářům v letadle také papež řekl, že Vatikán je připraven pomoci s návratem ukrajinských dětí z Ruska, které tam Moskva podle Kyjeva unesla.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý řekl, že Moskva neví nic o vatikánské mírové misi týkající se Ukrajiny.

Minulý týden se ve Vatikánu s papežem setkal také ukrajinský premiér Denys Šmyhal, který papeže znovu pozval na návštěvu Ukrajiny. Papež loni několikerá pozvání ukrajinské vlády k návštěvě odmítl. V médiích to vysvětloval tím, že se chce setkat také s ruskou stranou v rámci zprostředkování příměří. Už loni v březnu papež nabídl jednání přímo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, ale neúspěšně.

Papež ruskou invazi na Ukrajinu opakovaně odsoudil a od jejího začátku loni v únoru vyzývá k jednání o míru. Zároveň také kritizuje další dodávky zbraní, stejně jako to dělá v případě ostatních ozbrojených konfliktů ve světě. Papež také řekl, že ho "bolí vidět mrtvé chlapce, jak ruské, tak ukrajinské", a vyzval k modlitbám za ukrajinské i ruské matky padlých vojáků. Válku na Ukrajině hlava katolické církve letos označila za "světovou válku", v níž hájí své zájmy všechny mocnosti.

Papež František jednal s metropolitou Antonijem už loni v srpnu. Tehdy se spekulovalo o tom, že by se papež mohl setkat s hlavou moskevského patriarchátu Kirillem, který podporuje ruskou invazi na Ukrajinu. K setkání nakonec ne

došlo.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 193)