Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež připomněl, že letos se ve Středozemním moři utopilo již přes 2000 uprchlíků

Ze světa / kir / ČTK / 14. srpna 2023 10:31
Papež připomněl, že letos se ve Středozemním moři utopilo již přes 2000 uprchlíků

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Řím/Atény - Na italský ostrov Lampedusa od soboty doplulo více než 1000 migrantů, celkem tam zatím během víkendu přistály skoro čtyři desítky lodí. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Italská pobřežní stráž navíc na ostrov převezla 45 utečenců, které zachránila po potopení jejich člunu. Papež František v neděli uvedl, že opakující se tragické nehody lodí s migranty jsou "otevřenou ránou lidstva".

Papež František o migrantech hovořil při své pravidelné nedělní modlitbě, když připomněl, že od začátku roku ve Středozemním moři přišlo o život přes 2000 mužů, žen a dětí. Podle něj bychom takové číslo měli vyslovovat s bolestí a hanbou.

V sobotu na Lampedusu dorazilo dohromady 27 lodí, na nichž plulo 718 lidí. Do dnešního poledne k nim přibylo deset plavidel se 390 uprchlíky. Přijímací centrum na ostrově, které má kapacitu pro zhruba 400 osob, se nyní stará o více než 2000 lidí. Zhruba tisícovka z nich dnes bude trajekty převezena do sicilských přístavů Porto Empedocle a Trapani.

V poslední době se uprchlíci častěji vyloďují i na dalších menších italských ostrůvcích dosažitelných ze severoafrického pobřeží. O víkendu pobřežní stráž zachránila devět lidí po nehodě člunu o ostrova Marettimo západně od Sicílie, jeden člověk tam zahynul. V sobotu se vylodilo 250 migrantů na odlehlém ostrově Pantelleria, napsal deník Corriere della Sera.

Do Itálie letos podle statistik ministerstva vnitra přes moře dorazilo přes 96.000 migrantů, loni to ve stejném období bylo něco přes 45.000. Nejfrekventovanější trasu představují cesty z pobřeží Tuniska a Libye. Lampedusa je vzdálená zhruba 200 kilometrů od tuniského přístavu Sfax, což z ní činí častý cíl běženců. Někteří ale využívají i mnohem delší a nebezpečnější trasu z Turecka na jih Itálie.

V sobotu tuniské úřady uvedly, že při nehodě lodi zemřelo malé dítě a mladý muž. Dnes italská pobřežní stráž zachránila u Lampedusy 45 lidí z Burkina Fasa, Kamerunu, Gambie, Libérie, Mali, Pobřeží slonoviny, Guineje a Nigeru. Bylo mezi nimi sedm žen a jeden nezletilý. Řecká pobřežní stráž zase asistovala u nepojízdného člunu u ostrova Lesbos, z nějž převezla do bezpečí 48 cizinců, uvedla agentura AP.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
64%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
18%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
18%
 
(Počet hlasů celkem: 11)