Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Litva si kvůli papežovým slovům o ruské říši pozvala vatikánského vyslance

Ze světa / vlu / ČTK / 30. srpna 2023 22:20
Litva si kvůli papežovým slovům o ruské říši pozvala vatikánského vyslance

Papež František
Autor: Unsplash.com / Nacho Arteaga

Vilnius - Litevské ministerstvo zahraničí si kvůli výrokům papeže Františka o velké ruské říši pozvalo apoštolského nuncia. Uvedla to dnes agentura Reuters. Papežova slova z minulého týdne vzbudila velkou nevoli na Ukrajině a Vatikán musel v úterý upřesnit, že papež svými výroky nechtěl podpořit ruský imperialismus. Litva patří k nejhlasitějším odpůrcům ruské invaze na Ukrajině. V zemi se ke katolické církvi hlásí tři čtvrtiny obyvatel, kterých je 2,8 milionu.

Litevské ministerstvo uvedlo, že setkání s nunciem Petarem Rajičem se uskuteční, až se arcibiskup vrátí z dovolené.

Velkou nevoli na Ukrajině i v některých dalších zemích vyvolaly výroky, které papež pronesl minulý týden při pátečním videoproslovu k mladým ruským katolíkům. Vyzval je, aby nezapomněli, že jsou „dědicové velkého Ruska, velkého Ruska svatých, králů, velkého Ruska Petra Velikého, Kateřiny II., té velké a vzdělané ruské říše“. Tato slova nebyla v oficiálním textu projevu a papež je zřejmě pronesl spatra.

V úterý vatikánský mluvčí Matteo Bruni uvedl, že papež svými slovy nechtěl podpořit „imperialistické logiky“. V obdobném duchu se vyjádřilo vatikánské velvyslanectví v Kyjevě. Ukrajinská diplomacie uvedla, že papež svým projevem podpořil ruské velmocenské myšlení. Naopak Kreml v úterý reagoval na papežova slova kladně.

Františka kritizoval i šéf ukrajinské řeckokatolické církve Svjatoslav Ševčuk. Tato církev sice používá východní liturgii, na rozdíl od pravoslavných však uznává papežskou autoritu. S vedením této církve se papež na začátku září setká ve Vatikánu. O nedorozumění pak mluvil šéf katolických biskupů na Ukrajině Vitalij Skomarovskyj.

Papež mnohokrát válku na Ukrajině odsoudil, jen vzácně ale označuje Rusko za agresora. V jednom rozhovoru řekl, že tak činí z diplomatických ohledů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Bíle místo
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
23%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
12%
 
Pouze v Praze
14%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
28%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
23%
 
(Počet hlasů celkem: 74)