Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ve Švýcarsku byla odhalena tisícovka případů sexuálního zneužívání v církvi

Ze světa / / ČTK / 13. září 2023 1:22
Ve Švýcarsku byla odhalena tisícovka případů sexuálního zneužívání v církvi

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Giuseppe Milo / Creative commons

Curych - Ve Švýcarsku bylo odhaleno nejméně 1002 případů sexuálního zneužívání v prostředí římskokatolické církve od poloviny minulého století. Obviněno v té souvislosti bylo 510 lidí a identifikováno bylo 921 obětí, informovali dnes podle agentury DPA ve své zprávě historikové Curyšské univerzity.

Podle DPA mohl poprvé nezávislý tým badatelů v církevních archivech nahlédnout do dokumentů, které se týkají sexuálního zneužívání v prostředí katolické církve.

"U identifikovaných případů jde nepochybně jen o špičku ledovce," uvedly profesorky Monika Dommannová a Marietta Meierová, které projekt vedly. Četné archivy podle nich ještě nebyly vyhodnoceny. Také lze podle nich předpokládat, že jen malá část případů byla nahlášena. Mnohé další byly "zamlčeny, ututlány nebo bagatelizovány", upozornily badatelky.

Odhaleny byly případy od "problematických překročení mezí až po nejzávažnější, systematická zneužívání, která trvala léta". Pachateli byli katoličtí duchovní, církevní zaměstnanci a příslušníci řádů ve Švýcarsku. Často byli přeloženi na jiné místo, aby se předešlo světskému trestnímu stíhání. "Přitom byly stavěny zájmy katolické církve a jejích hodnostářů nad blaho a ochranu členů obce," stojí v univerzitní studii.

Zhruba 39 procent zneužitých bylo ženského pohlaví, přibližně 56 procent mužského. U pěti procent se pohlaví nedalo ze zdrojů jednoznačně určit. V téměř třech čtvrtinách případů šlo o nezletilé. Obviněnými byli až na výjimky muži.

Experti tvrdí, že nynější studie byla pilotní a následovat má rozsáhlejší výzkum. "V budoucnu by měla být důkladněji objasněna mimo jiné spoluzodpovědnost státu, především v sociálně-charitativní a pedagogické oblasti, protože tady byly zvláště v katolických oblastech úkoly často přenášeny na církev," uvedla Curyšská univerzita.

Církev na zprávu reagovala oznámením, že budoucí kněží, jáhni a členové řádů mají v rámci svého vzdělávání podstoupit psychologickou osvětu. Kromě toho mají být v celé zemi zřízena kontaktní místa pro postižené.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 192)