Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež František jmenoval 21 nových kardinálů, mají mu pomoci s reformou církve

Ze světa / / ČTK / 30. září 2023 20:10
Papež František jmenoval 21 nových kardinálů, mají mu pomoci s reformou církve

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / M. Mazur / Creative Commons

Vatikán - Papež František dne 30. září ve Vatikánu slavnostně jmenoval 21 nových kardinálů. Pomohou mu s reformou katolické církve a upevní jeho odkaz, uvedla agentura AP. Mezi novými kardinály je i nový šéf vatikánského úřadu pro doktrínu Víctor Manuel Fernández a misionář narozený v Chicagu Robert Prevost, který je nyní zodpovědný za prověřování kandidátů na biskupy po celém světě.

Červené kardinálské čepice zvané birety a masivní zlaté kardinálské prsteny obdrželi také vatikánští velvyslanci ve Spojených státech a v Itálii, tedy na dvou důležitých diplomatických postech, kde má Svatý stolec velký zájem na reformě církevní hierarchie. Seznam doplnili představitelé církve v geopoliticky citlivých oblastech, jako je Hongkong a Jeruzalém, v křehkých komunitách, jako je Juba v Jižním Súdánu, a v oblíbené Córdobě v Argentině.

Slavnost na Svatopetrském náměstí se konala několik dní předtím, než František zahájí velké setkání biskupů a laických katolíků o vytyčení budoucnosti církve. Na něm se bude diskutovat o ožehavých otázkách, jako je role žen v církvi, komunita LGBT+ a kněžský celibát.

Synod, který se koná od 4. do 29. října, je prvním ze dvou zasedání - druhé se uskuteční příští rok. V mnoha ohledech by mohl upevnit Františkův odkaz, tedy snahu, aby se církev stala místem, kde jsou všichni vítáni a kde kněží věřícím naslouchají a doprovázejí je, místo aby je soudili.

Několik nových kardinálů je členy synodu s hlasovacím právem a dali najevo, že sdílí Františkovu vizi církve, v níž jde více o lidi v lavicích než o hierarchii. Je mezi nimi i Fernández, známý jako „papežův teolog“ a podle AP možná nejvýznamnější Františkovo jmenování ve Vatikánu během jeho desetiletého pontifikátu.

Po ceremonii bude mít František najmenováno 99 ze 137 kardinálů, kteří jsou mladší 80 let, a mohou tak hlasovat v budoucím konkláve, kde bude zvolen jeho nástupce. I když ne všichni jsou chráněnci 86letého papeže Františka, mnozí z nich sdílejí jeho pastorační důraz, na rozdíl od doktrinářsky smýšlejících kardinálů, které často vybírali ještě papežové Jan Pavel II. a Benedikt XVI.

Tak velký podíl Františkem nominovaných kardinálů podle agentury AP téměř zaručuje, že budoucí papež bude buď z řad jeho kardinálských kandidátů, nebo si zajistí jejich hlasy pro vedení církve po Františkově odchodu. Evropa má stále nejvíce kardinálů s hlasovacím právem, a sice 52, následuje Amerika s 39 a Asie s 24 kardinály.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 205)