Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež jmenoval 21 nových kardinálů, opět jsou z různých koutů světa

Ze světa / vlu / Vlastní zpráva / 30. května 2022 9:22
Papež jmenoval 21 nových kardinálů, opět jsou z různých koutů světa

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / M. Mazur / Creative Commons

Vatikán - Papež František po polední modlitbě v neděli oznámil jména 21 nových kardinálů a svolal konzistoř na 27. srpna. Mezi novými kardinály jsou osobnosti z celého světa, včetně italského arcibiskupa působícího v Mongolsku. Šestnáct z nich je mladších 80 let, a mohlo by tak v případě úmrtí či rezignace papeže volit novou hlavu katolické církve. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Na seznamu, který zveřejnil server Vatican News, je i několik arcibiskupů z Latinské Ameriky, konkrétně z Brazílie, Paraguaye či Kolumbie. Dále je mezi nimi také arcibiskup z Východního Timoru či z Indie, biskupové z Nigérie, Ghany, amerického San Diega, z italského města Como nebo i metropolitní arcibiskup francouzské Marseille Jean-Marc Aveline.

Reuters ze seznamu vyzdvihl italského arcibiskupa Giorgia Marenga, který v současnosti působí jako apoštolský prefekt v mongolské metropoli Ulánbátaru. V Mongolsku se ke katolické víře hlásí jen asi dvě procenta obyvatel, přes polovinu obyvatel této země jsou buddhisté.

„Modleme se za nové kardinály, aby mi potvrzením své oddanosti Kristu pomáhali v mé službě římského biskupa pro dobro celého svatého Božího lidu,“ uvedl papež po přečtení seznamu nových kardinálů.

Papež František za svého pontifikátu, který začal v březnu 2013, vybírá na seznam nových kardinálů církevní činitele z nejzazších koutů světa. V předchozích letech to byli například duchovní z tichomořského souostroví Tonga, dále z Barmy či Vietnamu. Předloni jmenoval kardinálem prvního Afroameričana, washingtonského arcibiskupa Wiltona Gregoryho.

Podle Vatican News dnes tvoří kardinálské kolegium 208 kardinálů, z nichž 117 je volitelů a 91 nevolitelů. 27. srpna se počet kardinálů zvýší na 229, z toho 132 volitelů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
23%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
52%
 
(Počet hlasů celkem: 216)