Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V Teplicích odhalí pomník na hrobu romského mladíka. Zemřel při zákroku policie

Kraje: Ústecký / kir / mv / 26. října 2023 23:30
V Teplicích odhalí pomník na hrobu romského mladíka. Zemřel při zákroku policie

Pamětní deska na hrobu Stanislava Tomáše
Autor: archiv autora

Teplice - V pátek 27.10. bude v 15.00 na teplickém hřbitově odhalen umělecký náhrobek tragicky zemřelému Stanislavu Tomášovi. Náhrobek vytvořil sochař Jakub Berdych Karpelis.

Stanislav Tomáš byl Rom z Teplic, který zemřel během, nebo krátce po zákroku, jež proti němu vedla policie v červnu 2021. Rodina a její podporovatelé nevěří, že případ jeho smrti byl řádně a nestraně vyšetřen, proto se obrátila na soud. Případ před časem skončil u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který se jím v současnosti zabývá.

„Všem moc děkuji za dlouhodobou podporu a pomoc. Věříme, že smrt mého bratra neskončí zametena pod kobercem, a nakonec se dozvíme pravdu. Jsem ráda, že Stanislav bude mít důstojný náhrobek, nikdy na něj nezapomeneme“ komentuje umístění náhrobku Simona Tomášová, sestra Stanislava Tomáše. „Každý člověk si zaslouží důstojný pohřeb a důstojnou vzpomínku“, dodává evangelický farář Mikuláš Vymětal, „jsem proto vděčen Jakubu Berdychovi Karpelisovi za nápadité a důstojné ztvárnění místa posledního odpočinku Stanislava Tomáše“.

Přátelé rodiny pořádají v pátek před odpoledním odhalením náhrobku tiskovou konferenci, kde jsou připraveni odpovídat otázky o vývoji případu, situaci pozůstalých, nesrovnalostech ve vyšetřování a o samotné instalaci pomníku.

Tisková konference k odhalení náhrobku proběhne v pátek 27.10. od 10:00 hodin v prostorách Komunitního prostoru Smíchov, Na Doubkové 8, Praha 5. Tiskové konference se zúčastní a na otázky novinářů budou odpovídat Jakub Berdych Karpelis, autor náhrobku, evangelický farář pro menšiny Mikuláš Vymětal, sociální pracovník Miroslav Brož a René Ferko, romský pastor a příbuzný Stanislava Tomáše. Později ve stejný den proběhne od 15 hodin odhalení náhrobku na městském hřbitově v Teplicích.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
53%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
16%
 
Ne
9%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
22%
 
(Počet hlasů celkem: 119)