Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Vyškov dokončil v bývalé synagoze obnovu původní dekorativní výmalby

Kraje: Jihomoravský / / ČTK / 3. listopadu 2023 0:00
Vyškov dokončil v bývalé synagoze obnovu původní dekorativní výmalby

Bývalá synagoga ve Vyškově
Autor: Wikipedie.org / cs:User:Pernak / Creative Commons

Vyškov - Vyškov v bývalé synagoze dokončil obnovu původní dekorativní výmalby. Finální etapa spočívala v odstranění novodobých nátěrových a omítkových vrstev a v restaurování výmalby na východní stěně, jižní a na západní stěně interiéru. Vyškov o tom informoval na webu.

Synagoga byla výjimečná tím, že je přímo na náměstí. Židovské modlitebny bývaly stavěné v ústraní nebo alespoň v bočních ulicích, na náměstích zřídka. V roce 2019 ji ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku. Objekt byl postavený v roce 1885 v maurském stylu s bohatě členěnou fasádou. Autor je neznámý.

Vyškov obnovoval původní dekorativní výmalbu poslední tři roky, práce skončily v září. Ještě v příštím roce ale bude potřeba vymalovat čelní stěnu kůru, což už ale není součástí restaurování. Třetí etapa prací stála 1,4 milionu korun. "Stejně jako v předešlých letech nám naštěstí pomohla dotace z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Konkrétně se jedná o 880.000 korun," uvedl referent pro památkovou péči městského úřadu Petr Bařinka.

Restaurátorským pracím předcházela oprava krovu, výměna střešní krytiny a klempířských prvků i oprava stropu v interiéru synagogy. Když se připravovala oprava stropu, dalo město udělat průzkum nátěrových a omítkových vrstev, který původní dekorativní výmalby na stěnách interiéru odhalil.

Současný stav jedné z dominant Masarykova náměstí vedení města těší. "Jsem rád, že se na podobné opravy nezapomíná. Potřebná byla kontinuita v provádění dílčích restaurátorských prací. Synagoga už několikrát posloužila ke koncertním setkáním. Restaurování proběhlo ve velmi vysoké kvalitě a výsledek zcela jistě přispěje ke zatraktivnění památky," ocenil místostarosta Josef Kachlík (STAN).

Původnímu účelu synagoga nesloužila dlouho. Už v meziválečném období ji židovská obec prodala městu, které v ní zřídilo muzeum, po druhé světové válce se přizpůsobila potřebám Církve československé husitské. Na počátku devadesátých let město nechalo opravit fasádu, interiér pak v roce 2002.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 275)