Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Desítky lidí v Opavě si připomněly zničenou synagogu a podpořily Izrael

Kraje: Moravskoslezský / kir / ČTK / 15. listopadu 2023 10:43
Desítky lidí v Opavě si připomněly zničenou synagogu a podpořily Izrael

Synagoga na dobové pohlednici a při vypálení
Autor: repro: https://opavsky.denik.cz/

Opava - Několik desítek lidí si v pátek 10. listopadu v Opavě připomnělo vypálení synagogy ve městě v roce 1938 při Křišťálové noci. Stavba už nestojí. Její minulost připomíná jen památník. ČTK to řekl Zdeněk M. Jeník ze Židovské obce Ostrava. Shromáždění mělo také vyjádřit podporu Izraeli.

"Jedná se nejen o pietní akci k výročí takzvaného říšského pogromu, při kterém byla zničena i opavská synagoga, ale také o výraz podpory boje státu Izrael s teroristickou organizací Hamás," řekl Jeník. Dodal, že během Křišťálové noci i po ní zaplatili Židé nepředstavitelnou cenu za lhostejnost okolních národů vůči zlu, které do té doby ještě neodhalilo zcela svoji tvář. "Tuto historickou zkušenost nesmíme nikdy zapomenout," řekl.

S tím souhlasí i primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO) . "Můžeme odpustit, ale nesmíme zapomenout. Zvlášť s ohledem na to, co se nyní děje ve světě, v Izraeli ," řekl primátor.

Opavskou synagogu, novorománskou stavbu v maurském slohu, navrhl architekt Jakob Gartner. Postavena byla v roce 1895 a 10. listopadu 1938 ji vypálili a srovnali se zemí místní němečtí obyvatelé. Byla to jedna z nejvýraznějších staveb svého druhu v tehdejším Československu. Na původní objekt dodnes odkazuje název ulice U Synagogy, navíc zde stojí od roku 2013 pomník připomínající zničenou synagogu. Jeho realizaci inicioval například Břetislav Tůma, vnuk jednoho z hasičů, kteří byli v roce 1938 nuceni požáru pouze přihlížet.

Před začátkem 2. světové války v Opavě s 36.000 obyvatel žila tisícovka Židů. Většina z nich byla součástí transportů do vyhlazovacích táborů a do Terezína. V září roku 1944 ve městě žilo jen 87 Židů. Z koncentračních táborů se jich zpátky do svých domovů vrátilo asi 50.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
23%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
23%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 230)