Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Charita v Hradci pořádá Setkání národů. Zve na výpravu za tajemstvím etnických oslav a svátků

Kraje: Královéhradecký / kir / Charita ČR / 4. listopadu 2023 0:45
Charita v Hradci pořádá Setkání národů. Zve na výpravu za tajemstvím etnických oslav a svátků

Ilustrační foto - církevní a společenské centrum Nové Adalbertinum v Hradci Králové
Autor: Wikipedia.org / Petr Doležal / Wikimedia Commons

Hradec Králové - Již podesáté ožije Adalbertinum v Hradci Králové tradičním festivalem Setkání národů ve čtvrtek 9. listopadu od 9 do 20 hod. (Čs. armády 300, Velký sál). Symbolicky v duchu národních svátků a oslav na něm představí svou kulturu, umění i kuchyni přes 25 zemí čtyř kontinentů. Návštěvníci se mohou těšit na etnické workshopy a ochutnávky, ukázky národních oděvů a výrobků, koncert a výstavy. Desáté výročí vzniku si připomíná také Integrační centrum pro cizince hradecké Diecézní charity, které akci pořádá spolu s partnery pod záštitou primátorky města Hradec Králové.

„Všichni se moc těšíme na 10. jubilejní ročník obnoveného Setkání národů. Cizinci si pro návštěvníky připravili speciální slavnostní program a studenti škol budou soutěžit o nejlepší reportáž z festivalu. Výherci získají zajímavé ceny a také možnost prohlídky Českého rozhlasu v Hradci Králové,“ říká Ing. Jan Kočí, vedoucí Integračního centra pro cizince Diecézní charity Hradec Králové.

Etnické workshopy a ochutnávky

Pro veřejnost budou etnické workshopy a ochutnávky probíhat od 15 do 17:30 hodin ve Velkém sále i v předsálí hradeckého Adalbertina. Lidé se mohou seznámit s tradičními indiánskými výrobky nebo orientální přípravou čaje a kávy, poznat tajemství jména, vyzkoušet si hru na africké bubny nebo si vyrobit ukrajinskou čelenku. Cizinci, kteří u nás žijí, pracují anebo studují, představí návštěvníkům také své sváteční národní oděvy, výrobky a kuchyni.

Koncert

Přehlídka cizokrajné hudby, tance a umění zemí Afriky, Asie, Evropy a Latinské Ameriky vyvrcholí podvečerním koncertem od 18 do 20 hodin. Africké národní tance a hudbu představí ROBEN MLAUZI ze Zimbabwe a Divoké bubny ze ZOO Dvůr Králové. Návštěvníci se mohou těšit také na vystoupení indiánské skupiny CHAYAG původem z Ekvádoru, svatební tanec v podání SMARTI RAYAMJHI z Nepálu a mongolské národní tance. V tradičních maskách zatančí členové souboru KINTARI z Indonésie a arabské břišní tance předvede česká umělkyně KHATTYA. V programu zazpívá také BETY z Vietnamu, ALVINA AGHAJANYA z Arménie nebo NATALIYA IVANOVA a soubor RADIST´ z Ukrajiny.

Výstavy

Setkání národů doprovodí i řada výstav jako jsou HRADEC KRÁLOVÉ OČIMA UKRAJINSKÝCH DĚTÍ A MALÍŘŮ, VÝTVARNÉ PRÁCE CIZINCŮ Z POS MV ČR KOSTELEC N. O., PŘÍBĚHY Z INDIE z projektu Adopce na dálku hradecké Diecézní charity a mini expozice NA BŘEZÍCH NILU (Egypt).

Festival pořádají Integrační centrum pro cizince Diecézní charity Hradec Králové ve spolupráci se Statutárním městem Hradec Králové, Královéhradeckým krajem, Filozofickou fakultou UHK, Ministerstvem vnitra ČR, SUZ MV ČR - PoS Kostelec n/O a Regionálním ukrajinským spolkem ve VČ.

Integrační centrum pro cizince Hradec Králové už 10 let poskytuje sociální poradenství a asistenci, pořádá kurzy češtiny a sociokulturních dovedností, zájmové a volnočasové aktivity pro cizince na území Královéhradeckého kraje.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
53%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
16%
 
Ne
9%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
22%
 
(Počet hlasů celkem: 119)