Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež lituje konce příměří mezi Izraelem a Hamásem, doufá v novou dohodu

Ze světa / / ČTK / 3. prosince 2023 18:22
Papež lituje konce příměří mezi Izraelem a Hamásem, doufá v novou dohodu

Papež František
Autor: Flickr.com / M. Mazur / Creative Commons

Vatikán - Papež František dnes na 1. neděli adventní. řekl, že je "bolestné" sledovat konec příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás, a vyjádřil naději, že všechny zúčastněné strany se dokážou co nejdříve dohodnout na novém klidu zbraní. Papež to podle agentury Reuters uvedl ve svém tradičním nedělním poselství, které s ohledem na jeho zdravotní stav přednesl jeho spolupracovník.

"Drazí bratři a sestry, dobré ráno. Ani dnes nebudu schopen přečíst všechno. Už se mi daří lépe, ale můj hlas stále není dost silný," řekl František ve své rezidenci v úvodu poselství a modlitby Anděl Páně, než předal mikrofon knězi, který poté přečetl jeho předem připravené poznámky.

"Je bolestné, že bylo příměří porušeno. Znamená to smrt, zkázu a bídu," uvedla hlava katolické církve v poselství. "Mnoho rukojmích bylo osvobozeno, ale mnoho dalších zůstává v Gaze. Myslíme na ně, na jejich rodiny, které spatřily světlo, naději, že znovu obejmou své blízké."

V pátek ráno se zhroutilo sedmidenní příměří mezi izraelskou armádou a ozbrojenci Hamásu, které umožnilo výměnu izraelských rukojmích za palestinské vězně. V noci na dnešek Izrael zintenzivnil bombardování Pásma Gazy včetně jeho jižní oblasti. Podle úřadů ovládaných Hamásem si konflikt dosud vyžádal více než 15.400 palestinských životů. Válku rozpoutal 7. října Hamás vpádem do jižního Izraele, při němž islamisté povraždili na 1200 lidí, většinou civilistů, a kolem 240 unesli jako rukojmí.

"V Gaze je mnoho utrpení a nedostatek základních potřeb," pokračoval František ve svém poselství. "Věřím, že se všem zúčastněným podaří co nejdříve dosáhnout nové dohody o příměří" a najít jiná řešení než použití zbraní, dodal.

Agentura Reuters připomíná, že těmto slovům nedávno předcházelo zveřejnění zprávy, že papež koncem října v soukromém telefonátu, o němž média do té doby neinformovala, izraelskému prezidentovi Jicchaku Herzogovi řekl, že je "zakázáno na terorismus odpovídat terorismem". S odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného izraelského činitele, který byl s obsahem telefonátu seznámen, to ve čtvrtek napsal zpravodajský list The Washington Post (WP).

Šestaosmdesátiletý papež v současnosti omezuje své projevy a vystoupení na veřejnosti, neboť se zotavuje ze zánětu plic. Kvůli nemoci musel mimo jiné zrušit plánovanou víkendovou cestu do Dubaje na konferenci OSN o změně klimatu COP28. Podle Vatikánu se jeho zdravotní stav zlepšuje.

Papežovo nedělní poselství, které František za normálních okolností čte z okna Apoštolského paláce nad Svatopetrským náměstím, bylo zde shromážděným věřícím přenášeno živě prostřednictvím velkoplošných obrazovek. Ti Františka v závěru pozdravili voláním "Viva il papa!" (Ať žijepapež).

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
52%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
16%
 
Ne
9%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
23%
 
(Počet hlasů celkem: 120)