Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Analytici k výrokům papeže: Má mimoevropský pohled na věc a kritika je v době hněvu střetu povrchní

Ze světa / kir / ČTK, red. / 12. března 2024 16:56
Analytici k výrokům papeže: Má mimoevropský pohled na věc a kritika je v době hněvu střetu povrchní

Papež František
Autor: Flickr.com / M. Mazur

Vatikán - Papež František se hodně vyjadřuje v rozhovorech a při vystoupeních na veřejnosti, často přitom improvizuje a na zahraniční politiku nemá obvyklý evropský pohled. Uvedli to analytici oslovení agenturou AFP, která se zajímala o jejich pohled na papežova vystoupení po roztržce mezi Vatikánem a Ukrajinou, jíž papež nepřímo doporučil, aby se přestala bojovat a začala vyjednávat s Ruskem. Papež se podle odborníků v proslovech často projevuje spíše jako aktivista než hlava státu a církve.

O víkendu švýcarská stanice RSI zveřejnila část rozhovoru s papežem, ve kterém hlava katolické církve vyzývá Ukrajinu, aby měla odvahu vyvěsit bílou vlajku a zahájit jednání s Ruskem. Výrok vyvolal odmítavé reakce, například od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a některých západních politiků.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si v pondělí předvolalo vatikánského velvyslance v Kyjevě kvůli výroku papeže Františka. Ukrajinští politici papežův výrok kritizovali stejně jako někteří jejich kolegové z evropských zemí. Podle ukrajinské diplomacie byl apoštolský nuncius na Ukrajině Visvaldas Kulbokas informován, že je Ukrajina „zklamána papežovými slovy o bílé vlajce a o nutnosti ukázat odvahu a jednat s agresorem“.

Podle francouzského analytika Françoise Mabilleho papež František vnáší do veřejné debaty mimoevropský pohled na zahraniční politiku a na konflikt na Ukrajině. Jeho předchůdci přitom vycházeli ze „západní diplomatické kultury“. Italský specialista na dění ve Vatikánu Marco Politi se domnívá, že papež je se svými názory izolovaný co se týče států NATO, jeho pohled však sdílí velká část světa mimo tuto alianci.

Výroky, jako ten o Ukrajině, Mabille přičítá také způsobu komunikace současného papeže, který poskytuje relativně hodně rozhovorů a i v dalších veřejných proslovech někdy improvizuje, což zvyšuje pravděpodobnost, že se dopustí nepřesných výroků. Jeho předchůdci Jan Pavel II. a Benedikt XVI. si naopak improvizované výroky dovolovali jen zřídka. Podle Mabilleho je František "spíše papežem aktivistou než papežem státníkem, jak jsme znali dříve".

Papežovými výroky je pak podle analytiků často zaskočena i vatikánská diplomacie, která se je následně snaží korigovat a upřesňovat. K papežově výroku, že by Ukrajina měly vyvěsit bílou vlajku, vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin řekl, že boje musí jako první zastavit agresor. V rozhovoru, který dnes otiskl deník Corriere della Sera, Parolin uvedl, že papež myslel bílou vlajkou vyjednávání, a ne kapitulaci.

Pro stejný deník se vyjádřil i zakladatel komunity Sant'Egidio Andrea Riccardi, který také hájí slova papeže Františka o Ukrajině. „Papež nemluvil o kapitulaci, ale o odvaze k jednání, což je něco úplně jiného. Papežova citlivost pro Ukrajinu je velká; mnohokrát hovořil o „zmučeném lidu". Bohužel „hněv střetu" způsobuje, že debata o Františkově postoji je „příliš povrchní“, uvedl podle překladu redakce portálu Vatikanews představitel komunity, která je ve světě oceňována za zprostředkování mírových jednání v řadě zemí, například v Mosambiku nebo Súdánu.

Není to poprvé, co papež vyvolal v této záležitosti rozpaky. V loňském roce například řekl mladým ruským katolíkům, aby nezapomněli, že jsou dědicové velkého Ruska. Vatikánská diplomacie později uvedla, že papež nechtěl podpořit ruský imperialismus, ale mluvil o ruském kulturním dědictví.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
62%
 
Spíše ano
25%
 
Ne
13%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 8)