Přední americký týdeník Newsweek ve svém vydání z 12. srpna uveřejnil obsáhlý profilový článek o známém baptistickém kazateli a evangelistovi Billy Grahamovi. Na otázku týdeníku, zda „nebe zůstane zavřeno pro dobré židy, muslimy, buddhisty, hinduisty či nevěřící lidi“, sedmaosmdesátiletý pastor odpověděl: „Toto rozhodnutí učiní jenom Bůh. Bylo by ode mne bláznivé spekulovat o tom, kdo tam bude a kdo ne...Nechci o tom spekulovat. Věřím, že Boží láska je absolutní. On řekl, že dal svého Syna za celý svět, a já věřím, že on miluje každého člověka, bez ohledu na to, jakou má nálepku.“

Tato slova evangelisty, který více než půl století vyzýval davy posluchačů, aby učinili rozhodnutí pro Krista a vydává v milionových nákladech časopis „Rozhodnutí“ (Decision), vyvolala kontroverzi mezi některými americkými evangelikály. Podle zprávy agentury „Evangelical Press" (z města Charolotte ve státě Nord Carolina)  vidí například evangelikální publicistka Ingrid Schlueter v Grahamových vyjádřeních  „nebezpečný odklon od křesťanského učení“. Nad otázkou magazínu Newsweek podle ní není třeba spekulovat, protože Bible dává jasnou odpověď: Jenom ten, kdo věří v Ježíše Krista, přijde do nebe. V Grahamových slovech vidí příklon k nauce o spasení všech lidí (“smíření všech“ - APOKATASTASIS PANTON“).  Tato nauka je však většinou tradičních a zejména evangelikálních církví odmítána.

Billy Graham vzbudil podobné spekulace již jednou, když v celosvětově vysílané  v televizní bohoslužbě faráře Roberta Schullera „Hour of Power“ v roce 1997 řekl: „Věřím, že každý, kdo miluje Krista nebo ho zná, ať už si toho je vědom či ne, náleží k tělu Kristovu. A také ti, kteří neznají Ježíšovo jméno, ale přitom ve svých srdcích vědí, že potřebují něco, co ještě nemají, a kteří se pak přiklánějí k tomuto světlu, také ti jsou spasení a přijdou s námi do nebe.“

Grahamův mluvčí Larry Ross označil kritiku za přehnanou. „ Jako evangelista Billy Graham více než šedesát let věrně zvěstoval poselství Bible, že Ježíš je jediná cesta do nebe. Avšak spasení je dílo všemocného Boha, a pouze on ví, co je v každém lidském srdci.“

Billy Graham je nejen neoficiální nejvyšší autoritou amerických evangelikálních protestantů, nýbrž patří i k ikonám americké společnosti vůbec. Byl duchovním poradcem dlouhé řady amerických prezidentů bez ohledu na jejich politickou příslušnost - od Dwighta D. Eisenhowera až  po George W. Bushe. Ten uvádí ve své autobiografii setkání s Grahamem ve svých 40 letech jako zásadní přelom ve svém životě.  Podobně i jeho předchůdce Bill Clinton navštívil několikrát Grahamovy bohoslužby, včetně Grahamovy poslední velké evangelizace v New Yorku v červnu loňského roku, kdy seděl s manželkou Hillary v prvních řadách a pak prohlásil, že „miluje tohoto muže“. Prezident Bush starší při své inagauraci po složení slibu jako své první rozhodnutí prezidenta Spojených států vyzval Grahama, aby se pomodlil a vyprosil požehnání pro národ.

Billy Graham během své dlouhé evangelizační působnosti kázal 210 milionům lidí ve 185 zemích světa, včetně Československa (1982).

Foto: www.billygraham.org

S použitím materiálů magazínu Newsweek a agentury Idea