Vzali jste to zhurta. V zahraničí se v poslední době podobné kampaně objevují, třeba v Polsku lidé na billboardech viděli velryby a potracené děti a nápisy, že bojujeme za práva velryb a potlačujeme základní právo na život nejslabších dětí. To je ale Polsko. U nás musíte očekávat odmítnutí veřejnosti. Nebo ne?
Uvidíme. Polská kampaň se podle mne velmi povedla a to srovnání, které jste uvedl, je silné a výstižné. Uvědomuji si, že reakce mohou být rozporuplné. Prozatím, pár dní po spuštění kampaně, máme ale velmi pozitivní ohlas, a to především od teenagerů, na které je sdělení kampaně zacíleno. Vsadili jsme na pravdu a ne na polovičatost. Doufám, že se to vrátí.

Jde Hnutí pro život do voleb?
Ne, ne :-) Svoboda volby je název, který má jinou souvislost. Je trochu karikaturou u nás dosud ne úplně vžitého, ale na západě Evropy již standardně používaného označení tzv. práva na potrat, které prosazují stoupenci interrupcí. Chceme poukázat na paradox tohoto sousloví, protože v případě prosazování potratů se právě svoboda druhého člověka se smrtelnými důsledky nerespektuje.

Tak proč jste pro kampaň zvolili zrovna toto předvolební období? Nejste pravou rukou lidovců, kteří sekulární veřejností zdůrazňují, že již nejsou konfesní stranou a mohli by se obávat, že přijdou o skalní jádro tradičních křesťanských voličů?
Myslím, že předvolební čas je fantastickou šancí právě pro politiky, kteří jsou a ještě i nadále budou s naší kampaní konfrontováni. Otázka úcty k životu je v jednom ohledu otázkou hodnotovou, chcete-li politicko-sociální. S lidovci máme některá společná východiska; je to tím, že respektujeme určité mravní nároky, které v důsledku přinášejí dobro všem lidem. Nemáme prostředky a vlastně ani moc a sílu vzhledem ke všem ostatním povinnostem kout pikle na nějaký tajný zákulisní politický boj či chcete-li dlouhodobou politickou strategii. To je passé. My děláme svou práci, kterou je osvěta, informovanost, probouzení zájmu a aktivity pro vymýcení zla potratu a pomoc. Když jsme ale někým požádáni, rádi pomůžeme – jakémukoliv politikovi, kterému jde o dobro věci. A to skutečně i pro zákonodárce čas od času a v ohledech, ve kterých působíme, děláme.

Podle časopisu Euro, který na jedné straně chválí lidovecký ekonomický program, Kalousek vede stranu ke katastrofě a KDU-ČSL dokonce nemusí překročit práh pro vstup do sněmovny. Známý poslanec strany Karas je ale členem HPŽ. Bude v parlamentu?
V té předchozí otázce jste zmínil, že lidovci by se mohli obávat o ztrátu podpory tradičních křesťanských voličů. Já na to neodpovídala schválně – omlouvám se. V daném kontextu jsem totiž moc nevěděla, co na to říct. Cítím tady možná někdy ze strany politiků KDU-ČSL strach, možná i určité zmatení, protože oblast, ve které je zařazena také mj. úcta k životu a podpora rodiny, je obrovská. Čím více jsme sociálním státem, tím je komplikovanější najít skutečně to, co vede dlouhodobě k reálné podpoře a nezatěžuje zpětně např. nepřímými daněmi tutéž rodinu, které jsou vyplaceny vyšší sociální dávky. Orientovat se v takovém množství reálií je skutečně obtížné. Podle mne je ale KDU-ČSL stranou, která může vydržet jít tou nejlepší možnou cestou. Pan poslanec Karas udělal pro zviditelnění té správné cesty, kterou se má vydat křesťanský politik zastupující zmíněnou politickou stranu, opravdu hodně. Jeho preference u voličů rostou. Jeho obliba u stálé, léty prověřené a věrné voličské základny KDU-ČSL také stoupla. Je evidentní, že čitelný, jednoznačný politik si získá nejen sympatie, ale i důvěru. A to je ta karta, na kterou by KDU-ČSL mělo i nadále sázet. Pan poslanec Karas kandiduje za KDU-ČSL na 2. místě kandidátky na Vysočině. Tak uvidíme. Ve finále o tom rozhodnou voliči.

Vaše kampaň působí velmi profesionálním dojmem. Dovolím si ji srovnat s kuriózní předvolební kampaní „nové“ Unie svobody, která pomocí růžovo-fialových plakátků představuje sebe samu jako ultralevicovou stranu. Vaše reklama je podstatně kvalitnější a zřejmě i nákladnější. Jak se vám mohlo podařit sehnat více peněz, než parlamentní straně, která má zastoupení ve vládě?
Opravdu nevím, zda je nákladnější, ale mám pocit, že lidem, kteří nás podporují, leží na srdci opravdová změna společnosti, která začíná u lidí samotných, ne v politických programech – více či méně šokujících. Naše dárce – v největším procentu dárce velmi skromných částek začínajících na padesátikorunách ušetřených z nevalného rodinného rozpočtu, - prostě bolí těch 70 usmrcených dětí denně. Myslím, že se tento motiv podpory naší činnosti dá snadno pochopit.

Můžete prozradit, alespoň rámcově, kolik Svoboda volby stála?
Částka se pohybuje v řádu několika miliónů korun.

V zahraničí je hnutí prolife, bojující proti potratům, velmi silnou a všudypřítomnou skupinou, neodmyslitelným spojencem konzervativních politických proudů. Navíc se zdá, že v poslední době jeho význam spíše roste, připomeňme si každoroční Pochody pro život ve Washingtonu, kterých se účastní více než milión lidí, nebo nedávné až dvoumiliónové prorodinné manifestace v Madridu. U nás je tento směr zatím v plenkách, alespoň nezasvěcenému pozorovateli to tak připadá. Mění se to?
Ano, zdá se mi, že lidé začínají chápat, že je to na nich. Není to tak rychlé jako byla mobilizace např. u sametové revoluce, jejíž analýzu já sama znám jen z literatury, ale bude to jednoznačně proces se stejně dlouhodobými následky. Lidé se musí vzchopit, probudit; vždyť např. jen v naší české zemi se v minulých několika měsících rozhodovalo např. o eutanázii, výzkumu na embryích, registrovaném partnerství a dalších neméně vážných legislativních normách, které mají moc ovlivnit životy nás, našich dětí i vnoučat a v podstatě změnit „krajinu“, kde žijeme k nepoznání. Každý povznesený hlas je ohromně třeba!

Ve kterých městech jste billboardy vylepili?
Šlo o Ostravu, Brno a Prahu a dálnici D1, kde jsme získali prostorově největší megaboard. Jiné plochy se nám nepodařilo zajistit. Tomuto prostoru v rámci republiky velí jedna reklamní agentura a ta s myšlenkou osvěty proti potratům u dospívajících měla problém.

Big board kampaně Svoboda volby v Praze

Jiné propagační prostředky nepoužíváte?
Jistěže ano – máme především doplňující web pro teenagery na adrese www.svobodavolby.cz, máme také rozhlasový šot v síti regionálních rádií HEY, na webu si je možné objednat zdarma zásilku materiálů sloužících k osvětě mezi vrstevníky např. ve škole apod.

Pokračování rozhovoru výjde příští týden