Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vatikán vydal smířlivou zprávu o řádových sestrách v Americe

Ze světa / juml / ČTK / 16. prosince 2014 19:04
Vatikán vydal smířlivou zprávu o řádových sestrách v Americe

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Wolfgang Sauber / Creative Commons

Vatikán - Vatikán se smířil s americkými římskokatolickými jeptiškami. V dnešní zprávě vydané ke sporu, který začal v roce 2008 kvůli tomu, že některé řeholnice údajně sešly z cesty, Vatikán ocenil sociální a výchovnou práci jeptišek a vyzval je pouze k tomu, aby se držely víry.

Organizace amerických jeptišek (The Leadership Conference of Women Religious) sdružuje údajně 80 procent řádových sester ve Spojených státech. V roce 2008 Vatikán zahájil vyšetřování činnosti některých řeholnic, které prý propagovaly radikální feminismus.

Vyšetřování začalo za pontifikátu Benedikta XVI. a zahrnulo 341 řádů, v nichž je na 50.000 řeholnic.

Hlavní řádová sestra Sharon Hollandová dnes řekla, že dvanáctistránková zpráva vyznívá povzbudivě a nese se v realistickém duchu.

Vatikán na počátku sporu tvrdil, že některé sestry nejsou proti potratům a homosexualitě a že se také míchají do politických záležitostí.

Dnešní zpráva se k těmto tématům nevyslovuje. Vyšetřování označuje výrazem apoštolská návštěva a omezuje se na doporučení, aby sestry v USA zajistily, aby jejich řády byly v souladu s církevním učením. Vyzývá je také, aby se při své sociální práci v nemocnicích a školách a při pomáhání chudým a bezdomovcům nesnažily nahradit Krista.

Nově přijímané členky prý mají před vstupem do řádu získat "dobrou teologickou, lidskou, kulturní, duchovní a pastorální průpravu". Ve zprávě stojí, že průměrný věk řeholnic v USA je 70 let a že do řádů vstupuje stále méně žen. V 60. letech řády měly ještě 125.000 členek.

Při vyšetřování prý mnoho sester vyjadřovalo touhu zapojit ženy více do rozhodování v církvi a dát jim možnost ovlivnit ve větší míře otázky, které se týkají jich.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Filmana

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete jednání děkana KTF UK vůči prof. Petráčkovi za správné?
Ano
27%
 
Ne
71%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 978)