Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Zeman prý nejede do Vatikánu na pozvání papeže

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 20. března 2015 15:56
Zeman prý nejede do Vatikánu na pozvání papeže

Ilustrační foto - Prezident Zeman s kardinálem Dukou na střeše Arcibiskupského paláceo
Autor: Hrad.cz

Praha - Cesta prezidenta Miloše Zemana do Vatikánu se neuskuteční na pozvání papeže, jak prezident říká. Hlava katolické církve nikoho, ani nejvýznamnější světové státníky nezve, řekl ČTK vysoce postavený zdroj z církevních kruhů. Podle něj je Zemanova cesta výsledkem osobní angažovanosti ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta. Ten s kritikou nesouhlasí. Cesta se podle něj připravuje standardním způsobem.

"Já v dubnu navštívím Vatikán na pozvání svatého otce. A protože papež František představuje poněkud jiný styl chování katolické církve, než tomu bylo v minulosti, tak s ním budu mluvit i na toto téma," uvedl v únoru Zeman, když nastínil, že s papežem bude chtít mluvit o tom, aby katolická církev použila část peněz z restitucí na zřízení hospiců.

Podle církevního zdroje ČTK ale papež nikoho na návštěvy nezve a audienci obyčejně sjednávají ministerstva zahraničí prostřednictvím velvyslance dané země ve Vatikánu. Dojednání té Zemanovy bylo podle něj obejitím diplomatického protokolu ze strany Forejta, který podle zdroje přímo oslovil vatikánský státní sekretariát. Tento ekvivalent úřadu premiéra na Zemanovu žádost prý odpověděl kladně, ale žádné pozvání papeže, které prezident Zeman zmiňuje, údajně nebylo.

Forejt kritiku odmítl. "Cesta se připravuje standardním způsobem. Tajemný církevní hodnostář, který nemá odvahu se k této záležitosti vyjádřit tak, aby se vyjádřil veřejně a připojil své jméno a tvář, není pro mě zdrojem věrohodných informací," řekl Forejt ČTK. Takto se podle něj postupuje v případě vytváření intrik. Dodal, že o cestě jsou informovány "všechny orgány, které o ní vědět mají". Při své nedávné návštěvě Vatikánu prý v této záležitosti nezaznamenal žádné výtky nebo nervozitu.

Ovčáček: O nějaké sóloakci nemůže být řeč

Jeho slova potvrdil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. ČTK sdělil, že ze strany Forejta "o nějaké sóloakci nemůže být řeč". "Pozvání na návštěvu Vatikánu tlumočil panu prezidentovi kardinál státní sekretář Vatikánu Pietro Parolin v rámci listopadového setkání na Pražském hradě," uvedl mluvčí. Také ministerstvo zahraničí oficiálně tvrdí, že je do příprav návštěvy zapojeno. "Vím, že ta cesta se připravuje. Ministerstvo na tom pracovalo a participovalo," řekl ČTK šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Cesta byla podle něj na ministerstvu projednávána. "Není to tak, že bychom o tom nevěděli," podotkl.

Server Aktuálně.cz však už v únoru uvedl, že návštěvu organizuje Forejt a velvyslanectví ve Vatikánu se na ní nepodílí. "K návštěvě pana prezidenta Zemana já nevím vůbec nic, musíte se obrátit na pana ředitele Forejta. Já jsem od něj dodneška žádnou informaci nedostal. To celé zařizuje pouze on," řekl serveru velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík. Jeho tvrzení ČTK neoficiálně potvrdil zdroj z ministerstva zahraničí obeznámený se situací.

Bývalý velvyslanec ve Vatikánu a dnes ministr obrany Martin Stropnický (ANO) ČTK řekl, že ve své diplomatické kariéře nic takové nezažil a nepokládá to ani za technicky možné. "Návštěvy se dělají v součinnosti jak s ambasádou, tak s ústředím. Ta ambasáda je do toho vždy zapojena," uvedl Stropnický, který má za sebou post velvyslance i v Portugalsku a Itálii. "Technicky si to nedovedu vůbec představit. A pana Forejta znám jako profesionála ve svém oboru, takže pochybuji, že by takhle divoce organizoval nějakou cestu," poznamenal.

Vysoký církevní zdroj ČTK také zpochybnil tvrzení Zemana, že se při své návštěvě Vatikánu zúčastní s papežem položení základního kamene několika hospiců. "To je úplný nesmysl. To papež nedělá a ani si to nedovedu představit," poznamenal k tomu.

Zeman o tématu hospiců mluví dlouhodobě. To, že by ale o hospicové péči v ČR měl Zeman jednat s papežem, je podle zdroje ČTK nepravděpodobné. A to zejména nyní po kongregaci kardinálů, kteří jednali o reformě Římské kurie a při tom zdůraznili subsidiaritu, tedy princip, že věcmi, které lze řešit na nižší úrovni, není třeba se zabývat na vyšší. Takto regionálně pojatá témata papež neřeší, tvrdí církevní hodnostář, jemuž se nelíbí ani to, že Zeman chce církvi říkat, kam má investovat své peníze.

 

K návštěvě prezidenta republiky Miloše Zemana ve Vatikánu

Po návštěvě státního sekretáře kardinála P. Parolina v naší zemi, kdy se setkal jak s církevními představiteli, tak s předsedou vlády p. B.Sobotkou, i s prezidentem republiky p. M. Zemanem byli s výsledky návštěvy seznámeni biskupové ČR na jejich posledním plenárním zasedání. Předseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka informoval také o záměru prezidenta republiky navštívit Svatého otce Františka. Kardinál Parolin tento úmysl uvítal a ujistil, že prezident republiky bude ve Vatikánu přijat.Následně kompetentní úředníci Vatikánu i ČR začali tuto návštěvu připravovat. Obsah setkání závisí výlučně na obou hlavních účastnících. Z vyjádření p.prezidenta Zemana je zřejmé,že chce zmínit otázku výstavby dalších hospiců v naší zemi. Vzhledem k tomu, že se jedná o státní návštěvu hlavy sekulárního státu, jednání jsou vedena výlučně diplomatickými cestami bez účasti českých představitelů katolické církve.

Milan Badal, ředitel Odboru vnějších vztahů AP

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)