Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Rekonstrukce Svaté Hory v Příbrami se asi o měsíc prodlouží

Kraje: Středočeský / juml / ČTK / 19. listopadu 2015 21:49
Rekonstrukce Svaté Hory v Příbrami se asi o měsíc prodlouží

Svatá Hora u Příbrami
Autor: Wikipedia.org / Jan Groh / Creative Commons

Příbram - Rekonstrukce národní kulturní památky Svatá Hora v Příbrami se kvůli archeologickému průzkumu asi o měsíc prodlouží. Původně měly opravy za přibližně 160 milionů korun skončit do konce tohoto roku, památkáři zde ale našli mnoho cenných historických exponátů, které se budou restaurovat. ČTK o tom dnes informovala mluvčí příbramské radnice Pavlína Svobodová. Většina areálu bude veřejnosti přístupná od štědrovečerní půlnoční mše.

Hlavním záměrem projektu je stavební a restaurátorská obnova a nové využití areálu pro kulturní a vzdělávací služby. Rekonstrukce má sloužit jako modelový projekt obnovy a využití památek. Opravené prostory poslouží duchovní činnosti a stálé výstavní expozici. Budou uzpůsobeny i pro pořádání krátkodobých tematicky zaměřených výstav, kulturních akcí pro široké spektrum návštěvníků a vzdělávacích akcí pro žáky základních a středních škol. "Advent bude probíhat na Svaté hoře normálně, jen mše budou až do vánočních svátků nadále probíhat v kapli v exercičním domě, vedle baziliky. Půlnoční mše svatá však již bude v bazilice a od té doby bude většina areálu přístupná veřejnosti," uvedla Svobodová. Jedním z nejcennějších archeologických objevů jsou podle ní původní fresky z 18. století na Pražském portálu.

Příbramská Svatá Hora je nejvýznamnějším a nejstarším mariánským poutním místem v Čechách. Sošku zdejší Panny Marie s Ježíškem vytvořil podle církevní tradice v polovině 14. století arcibiskup Arnošt z Pardubic. V 16. století byla přenesena do kaple na Svaté Hoře a záhy k ní začala proudit procesí. V roce 1632 se jejím prostřednictvím údajně uzdravil slepý. O 15 let později se areálu ujali jezuité, kteří v roce 1732 prosadili korunování sošky, což bylo jednou z nejvýznamnějších výsad udělovaných papežskou komisí. V roce 1861 převzali správu Svaté Hory redemptoristé, kteří tam působili až do roku 1950. Znovu se vrátili v roce 1990.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 165)