Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Číhošti si dnes připomněli umučeného kněze Toufara

Domácí zpravodajství / kir / / 11. prosince 2016 18:42
V Číhošti si dnes připomněli umučeného kněze Toufara

Číhoštský kostel Nanebevzetí Panny Marie
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Číhošť (Havlíčkobrodsko) - Bohoslužbou, hudebním pásmem a čtením textů si dnes v Číhošti na Havlíčkobrodsku připomněli kněze Josefa Toufara. Toho za minulého režimu umučila komunistická státní bezpečnost. Dnešní akce připomínala 67 let staré události. Tehdy se 11. prosince 1949 na oltáři číhošťského kostela údajně hýbal kříž. Tento fakt komunistický režim použil jako ideologickou propagandu určenou k pošpinění církve. Toufar, jenž byl v Číhošti knězem, zemřel po výsleších státní bezpečnosti. Dnešní bohoslužbu ve stejném kostele vedl plzeňský biskup Tomáš Holub.

Dorazily asi dvě stovky lidí. Letošní vzpomínková akce byla výjimečná v tom, že neděle vyšla přesně na 11. prosince jako v roce 1949. Do kostela přišla i jedna pamětnice tehdejších událostí.

V Číhošti si dnes připomněli umučeného kněze Toufara

Kovová schrána s ostatky vytvořená podle návrhu Norberta Schmidta stojí v kostele, dějišti události, která Toufara stála život.
Autor: Christnet.cz / Vít Luštinec

Toufar byl pohřben v hromadném hrobě u zdi ďáblického hřbitova v Praze. Loni v červenci byly jeho ostatky po 65 letech vyzvednuty a převezeny do číhošťské farnosti, kterou Toufar naposledy spravoval. Následně byly po slavnostní bohoslužbě za účasti církevních hodnostářů a tisíců věřících uloženy v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Loni 28. října udělil prezident Miloš Zeman Toufarovi in memoriam medaili Za zásluhy I. stupně.

Takzvaný číhošťský zázrak se odehrál třetí adventní neděli 11. prosince 1949. Při mši v místním kostele se při kázání faráře Toufara několikrát pohnul půlmetrový kříž umístěný na hlavním oltáři. Událost údajně vidělo asi 20 svědků. Kříž se pohnul ještě na Boží hod a také v době postní.

O věc se začala zajímat komunistická Státní bezpečnost, která faráře Toufara 28. ledna 1950 zatkla a odvezla do Jihlavy a posléze do Valdic. Po krutém mučení při výsleších Toufar 25. února zemřel. Režim pak zahájil ideologickou kampaň, v níž označil Toufara za agenta Vatikánu, západního špiona a dovedného manipulátora, který se "neštítil použít pro své cíle ani podvodu s domnělým zázrakem". Donutila ho i k tomu, aby se přiznal k sexuálnímu násilí na ministrantech. V 90. letech bylo přiznání zpochybněno. Událost ale nelze ani po desetiletích s určitostí do detailů objasnit.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
54%
 
Spíše ano
21%
 
Ne
22%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 92)