Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Pro ostatky kardinála Berana poletí armádní speciál. Delegaci povede Stropnický

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 15. dubna 2018 16:18
Pro ostatky kardinála Berana poletí armádní speciál. Delegaci povede Stropnický

Ilustrační foto: kardinál Josef Beran
Autor: kardinaljosefberan.cz

Praha -

Koncem příštího týdne budou do Prahy z Říma převezeny ostatky kardinála Josefa Berana, jež jsou dosud pohřbeny v tamní svatopetrské bazilice. Vládní delegace vedená ministrem zahraničí v demisi Martinem Stropnickým (ANO) do Vatikánu odletí ve čtvrtek, ve středu cestu projedná kabinet. V delegaci by měli být i zástupci ministerstva kultury a Kanceláře prezidenta republiky, cesta by bez nákladů na let měla činit půl milionu korun.

Leteckou přepravu delegace zajišťuje ministerstvo obrany. Armádní speciál pak o den později, v pátek 20. dubna, přiveze z Itálie rakev s ostatky kardinála Berana. Po slavnostních ceremoniích bude v pondělí 23. dubna uložena v katedrále sv. Víta. Repatriací se plní poslední vůle kardinála Berana, který zemřel v Itálii ve vyhnanství.

Během návštěvy Vatikánu se ministr Stropnický podle předkládací zprávy pro jednání kabinetu setká i se státním sekretářem Pietrem Parolinem a tajemníkem pro styky se státy Paulem Richardem Gallagherem. Tématy schůzek budou migrace, situace křesťanů v problematických oblastech a humanitární a rozvojová pomoc.

Josef Beran žil v Římě od svého jmenování kardinálem v roce 1965 do své smrti v roce 1969. Komunistický režim neumožnil jeho návrat do vlasti ani po smrti, ač si ve své poslední vůli přál být pohřben v hrobce pražských arcibiskupů anebo v hrobu svých rodičů v Plzni. Z rozhodnutí papeže Pavla VI. proto bylo tělo kardinála uloženo do podzemí baziliky svatého Petra ve Vatikánu.

Repatriaci ostatků kardinála počátkem roku schválil papež František.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
8%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 127)