Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Rumunsku se při křtu utopilo dítě, lidé žádají úpravu liturgie

Ze světa / kir / ČTK / 6. února 2021 22:03
V Rumunsku se při křtu utopilo dítě, lidé žádají úpravu liturgie

Ilustrační foto
Autor: Pixabay.com

Bukurešť - V Rumunsku se při pravoslavném křtu utopilo šestitýdenní dítě. Lidé na internetu volají po úpravě "brutálních" liturgických pravidel. Část církve však něco takového odmítá, uvedla dnes agentura AFP.

Novorozeně zemřelo v pondělí v nemocnici, kam bylo krátce předtím se zástavou srdce převezeno z kostela ve městě Suceava na severovýchodě země. Následná pitva ukázala, že mělo v plicích vodu. Kněz, který křest prováděl, čelí obvinění ze zabití.

On-line petici za změnu tohoto "zbytečného a absurdního" rituálu, kdy je dítě třikrát ponořeno do kádě se svěcenou vodou, podepsalo k dnešnímu dni již 56.000 lidí. Mnozí uživatelé sociálních sítí kritizovali církev, že tento "brutální" rituál stále provozuje.

Několik takovýchto incidentů se v Rumunsku odehrálo i v minulosti, připomněla AFP. Stejně tak se podle médií proti tomuto rituálu v uplynulých letech konalo několik veřejných iniciativ.

Mluvčí rumunské pravoslavné církve Vasile Banescu uvedl, že kněží by měli dítěti při křtu pouze polévat čelo, aby se předešlo podobným tragédiím. Arcibiskup Teodosie, který je vůdcem konzervativní části církve, nicméně jakoukoliv úpravu křestního rituálu vyloučil. "Tento kánon je platný tisíc let, takže ho měnit nebudeme. Nenecháme se zastrašit," řekl stanici Antena 3.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
19%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 84)