Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Pohromě při bouři na jižní Moravě neunikly ani kostely, přišly o krov i věž

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 25. června 2021 22:45
Pohromě při bouři na jižní Moravě neunikly ani kostely, přišly o krov i věž

Poničený kostel sv. Bartoloměje v Hruškách
Autor: Twitter / Martin Sekanina

Brno - Bouře s krupobitím na jižní Moravě silně poškodila také církevní stavby. Farní kostel svatého Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi přišel o krov a má rozbité vitráže, v Hruškách spadla kostelní věž, řekl ČTK farář Marián Kalina. Třetí chrám ve farnosti, který stojí v Týnci, poškozený není. Spíše než na hmotné škody se farnost nyní soustředí na pomoc lidem v zasažené oblasti a koordinuje dobrovolnickou pomoc.

Kostel v Moravské Nové Vsi přišel kompletně o krov, který odnesl vítr. Klenba zůstala, musí ji však prohlédnout statik. Dovnitř tak dlouho nikdo nesměl. Do kostela z 18. století při bouřkách zateklo a farář během dne nevěděl, v jakém stavu jsou obrazy, oltář a další vybavení. Hlavní oltář je z roku 1780.

Filiální kostel svatého Bartoloměje v Hruškách je z 19. století, jeho vybavení je spíše novodobé, uvedl farář. Kostel přišel prakticky o celou věž, která se zhroutila, poškozená je také střecha. V Moravské Nové Vsi bouře s krupobitím poničila faru, má například vybitá okna.

Kalina se nyní spolu s dobrovolníky snaží co nejvíce pomáhat lidem, kteří přišli o střech nad hlavou, zejména těm, kteří jsou sami. Na místě podle něj chybí balená voda. Balíky vody a finanční dar přivezl na místo brněnský biskup Vojtěch Cikrle. K místním dobrovolníkům se přidají také bohoslovci brněnské diecéze, kteří jsou na biskupství na prázdninové brigádě.

„V obci je to jako po válečném bombardování. Domy jsou bez střech, okna bez skel, kostelu sv. Bartoloměje spadla věž a je zcela zničený. A první zprávy, která na mne po návratu čekaly, byly o vlně solidarity a finanční i materiální pomoci z celé republiky,“ uvedl po návratu biskup Cikrle

Solidaritu vyjádřil brněnskému biskupovi Cikrlemu předseda Konference biskupů Slovenska Stanislav Zvolenský, finanční pomoc na opravu poškozeného kostela v Hruškách přislíbilo zaslat Maďarsko, uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Maďarsko poskytne deset milionů forintů (asi 724.000 korun). Ozývá se také řada lidí s povzbuzením, nabídkami ubytování i finančními dary.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Bíle místo
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
23%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
12%
 
Pouze v Praze
14%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
28%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
23%
 
(Počet hlasů celkem: 74)