Varšava/Vatikán – Svatý stolec potrestal někdejšího vratislavského arcibiskupa Mariana Gołębiewského za nedbalost v případě prověřování obvinění ze sexuálního zneužívání. Třiaosmdesátiletý polský duchovní se mimo jiné nesmí účastnit církevních ani světských ceremonií, naopak dostal příkaz k pokání a modlitbě, zveřejnila to dnes vratislavská arcidiecéze.
Vatikán Gołębiewského vyšetřoval kvůli tomu, že nevěnoval během jeho biskupské služby dostatečnou pozornost obviněním ze sexuálního zneužívání v diecézích Koszalin-Kolobrzeg (1996–2004) a arcidiecézi Vratislav (2004–2013). Na základě ukončeného vyšetřování musí penzionovaný arcibiskup v rámci trestu „žít v duchu pokání a modliteb“, zakázanou má účast na veškerých veřejných obřadech. Musí také poslat „příhodnou částku“ Nadaci svatého Josefa, která pomáhá obětem zneužívání, píše se bez bližších detailů v prohlášení.
Římskokatolickou církev v Polsku v posledních letech poznamenala vlna skandálů týkající se sexuálního zneužívání dětí i následné oficiální reakce církevních představitelů, která byla označovaná za necitlivou nebo za pokus o kamuflování údajných provinění. Nedostatečnou reakci polských představitelů církve vyšetřuje Vatikán, který kvůli tomu letos v březnu potrestal i bývalé arcibiskupy Gdaňsku a Kališe.



