Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Předseda ČBK arcibiskup Graubner podpořil Benedikta XVI. v kauze kolem zneužívání

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 15. února 2022 20:55
Předseda ČBK arcibiskup Graubner podpořil Benedikta XVI. v kauze kolem zneužívání

Arcibiskup Jan Graubner
Autor: Clovekavira.cz / František Ingr

Olomouc - Předseda České biskupské konference arcibiskup Jan Graubner vyjádřil podporu emeritnímu papeži Benediktovi XVI. v jeho kauze údajného krytí sexuálního zneužívání. Dopis poslal do vatikánského bydliště bývalého papeže, sdělila ČTK mluvčí ČBK Monika Klimentová. Dopis Graubner adresoval jménem českých a moravských biskupů. Již dříve  Benediktovi XVI. vyjádřil podporu také kardinál Dominik Duka. Kardinálovo vyjádření kritizoval spolek Někdo Ti uvěří. Podle spolku Duka a jeho spolupracovníci problém zneužívání v prostředí církve zlehčují a vůči jeho obětem uplatňují konfrontační přístup. Stanovisko spolku citoval také Deník N nebo podcast Českého rozhlasu.

Kauza se týká doby, kdy Benedikt XIV. ještě jako kardinál Joseph Ratzinger stál v čele mnichovského arcibiskupství. Bývalý papež minulý týden zveřejnil dopis, v němž požádal o odpuštění, nepřiznal však žádné osobní nebo konkrétní provinění. 

Německá katolická církev před časem pověřila tamní právní firmu, aby prověřila, jak se v mnichovské arcidiecézi v letech 1945 až 2019 postupovalo v případech obvinění ze sexuálního zneužívání. Ratzinger stál v čele arcidiecéze v letech 1977 až 1982.

Zpráva byla zveřejněna v lednu. Autoři v ní uvádějí, že Ratzinger v době svého působení ve funkci řešil čtyři případy zneužívání, a obviňují ho z pochybení, protože neomezil službu kněží ani poté, co byli odsouzeni za trestné činy. Spolek Někdo ti uvěří, zveřejnil aktuálně výpis těchto případů. Zpráva rovněž nachází pochybení u jeho předchůdce a nástupce a odhaduje, že za několik desetiletí zažilo zneužívání nejméně 497 obětí a dopustilo se ho nejméně 235 podezřelých.

Graubner ve svém listu vyjadřuje Benediktovi XVI. podporu a také hluboké politování nad "hanebnými útoky, které jsou v současné době proti emeritnímu papeži vedeny". Podle Graubnera biskupy velmi oslovila slova vděčnosti a vyznání v dopise, který Benedikt XVI. zveřejnil. Předseda ČBK uvedl, že stejně jako emeritní papež i on doufá v to, že očista církve bude respektovat jak práva obětí, tak ochranu křivě obviněných a ochotu celého společenství činit pokání a zřeknout se všeho, co poškozuje mravní životní prostředí nejen v církvi.

Vatikán spolu s dopisem Benedikta XVI. zveřejnil odpověď právníků bývalého papeže. Uvádějí, že v žádném z případů, které zpráva analyzuje, Joseph Ratzinger nevěděl o sexuálním zneužívání, kterého se kněží dopustili nebo z něhož byli podezřelí. Zároveň zkritizovali autory zprávy, že špatně interpretovali informace, které jim dříve poskytli.

Podle předsedy spolku Někdo Ti uvěří Jiřího Kylara, by si naši biskupové měli z papeže Benedikta XVI. vzít spíše příklad, a omluvit se obětem i věřícím za to, že dodnes nejsou až na výjimky tyto bolestivé okolnosti schopni řešit s ohledem na oběti než se připojovat k interpretaci kardinála Duky. „Benedikt XVI. se omluvil obětem, zatímco kardinál jeho omluvu ve svém článku nijak nereflektuje, a naopak kritizuje i současné představitele německé církve usilující o nápravu křivd a řešení problému.  Dominik Duka tak otočil smysl vyjádření emeritního papeže,“ dodal Kylar pro magazín Christnet.eu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)