Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Synagoga v Žatci, druhá největší židovská stavba v Česku, má novou fasádu

Kraje: Ústecký / kir / / 18. března 2022 9:10
Synagoga v Žatci, druhá největší židovská stavba v Česku, má novou fasádu

synagoga v Žatci
Autor: synagoga-zatec.cz

Žatec - Druhá největší židovská stavba na území ČR, synagoga v Žatci na Lounsku, už má hotovou fasádu. Zdobí ji i vitrážová okna, obnovená sgrafita a na kopulích tři nové pozlacené Davidovy hvězdy. Stavebníci dodělávají práce uvnitř památky, pracují také na fasádě sousedního rabinátu. Rekonstrukce památky z 19. století by měla být hotová koncem léta, řekl ČTK majitel synagogy Daniel Černý. V sobotu uplyne 150 let od slavnostního posvěcení žatecké synagogy.

"Fasáda synagogy je dokončená celá. Uvnitř jsou hotové téměř všechny omítky i rozvody, zbývá tam položit dlažbu a další úpravy. V rabínském domě je to více hotové zevnitř, nyní se pokládá pálená cihelná dlažba a další vybavení. Zbývá tam dodělat vnější fasádu," řekl Černý. Zatímco synagoga má žlutou barvu fasády, sousední rabinát bude šedo-zelený.

Druhou největší dochovanou židovskou stavbu, po plzeňské synagoze, pořídil Černý v roce 2013 za vyvolávací cenu 3,6 milionu korun. Koupil ji v dražbě od města, které pro ni nemělo využití. Rekonstrukce památky začala v roce 2019, a to díky evropské dotaci z programu IROP na záchranu památek. Celkové náklady na stavební část i vybavení se odhadují na 55 milionů korun bez DPH, evropská dotace tvoří asi 47 milionů. Přispívají také soukromí dárci či firmy.

Práce se loni kvůli problémům způsobeným epidemií koronaviru zpozdily asi o půl roku. Stavbu zatím nijak nekomplikuje situace na trhu způsobená válkou na Ukrajině. Firma má podle Černého materiálu i zaměstnanců dostatek. S dokončením stavební části se počítá letos v srpnu.

Památka by měla sloužit jako multifunkční kulturní prostor, odehrávat by se tam mohly koncerty, konference a další představení. "Uvnitř se to nebude podobat původnímu svatostánku, synagogou bude hlavně zvenku, prostor uvnitř zůstane prázdný," uvedl Černý. Rabínský dům by měl zase poskytnout zázemí pro pořádání akcí v synagoze. Počítá se v něm také s expozicí o historii místní židovské komunity. Měla by se začít připravovat příštím rokem.

Žatecká synagoga s neobvyklou maurskou architekturou pochází z roku 1872 a patří k ojedinělým stavbám svého druhu. Synagoga spadá mezi čtveřici žateckých památek obnovovaných díky kandidatuře města na seznam světového dědictví UNESCO.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Vnímáte ve velkých městech anonymní prožívání víry?
Ano
76%
 
Spíše ano
6%
 
Ne
18%
 
Spíše ne
0%
 
(Počet hlasů celkem: 17)