Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Dalajlama oslavil narozeniny v exilovém sídle v Indii

Ze světa / kir / ČTK / 10. července 2022 9:35
Dalajlama oslavil narozeniny v exilovém sídle v Indii

Tibetský duchovní vůdce dalajlama
Autor: Wikipedia.org / Christopher Michel / Wikimedia Commons

Dharamsála (Indie) - Tibetský duchovní vůdce dalajlama oslavil 87. narozeniny otevřením knihovny a muzea ve svém indickém exilovém sídle v Dharamsále. Mezi velkým počtem jeho příznivců byl podle agentury AP také americký herec Richard Gere.

Za dalajlamovo zdraví se v chrámu u dalajlamovy rezidence modlilo několik set školáků, mnichů i místních občanů. Telefonicky mu k narozeninám poblahopřál indický premiér Naréndra Módí.

V knihovně a muzeu jsou uloženy dalajlamovy přednášky a knihy o jeho životě a boji za autonomii Tibetu i zachování jeho buddhistické kultury.

Módí se od nástupu do úřadu v roce 2014 teprve podruhé přihlásil k osobnímu kontaktu s dalajlamou, což je podle AP významná událost v době zhoršujících se indicko-čínských vztahů. Čína neuznává tibetskou exilovou vládu a dalajlamu viní ze separatistických snah. Dalajlama odešel do exilu po neúspěšném protičínském povstání v roce 1959. Indie sice poskytuje útočiště tibetským exulantům, ale zároveň uznává Tibet jako součást Číny.

Dalajlama odmítá obvinění ze separatismu a tvrdí, že prosazuje pro Tibet větší autonomii a ochranu tibetské buddhistické kultury.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 96)