Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Pravoslavní si v chladné vodě Svratky připomněli křest Krista v Jordánu

Kraje: Jihomoravský / / ČTK / 22. ledna 2023 8:58
Pravoslavní si v chladné vodě Svratky připomněli křest Krista v Jordánu

Pravoslavný kostel svatého Václava v Brně, Gorazdova ul.
Autor: Wikipedia.org / David Novák / Creative Commons

Brno -

Pravoslavní věřící se sešli na břehu řeky Svratky v Brně-Jundrově, aby oslavili svátek Bohozjevení, který je připomínkou křtu Ježíše Krista v Jordánu. Několik desítek se jich ponořilo do chladné vody, stovka lidí přihlížela z břehu. Součástí obřadu bylo také svěcení vody ve Svratce.

Věřící podle webu farnosti při svátku Bohozjevení prosí Boha, aby "posvětil vodu, naplnil ji andělskou silou, aby všem, kdo ji bude čerpat a přijímat, byla k očištění duše i těla, k uzdravení od vášní, k posvěcení domů a napomáhající každému užitečnému dílu".

V Brně momentálně existují dvě pravoslavné komunity. Jedna se semkla kolem duchovního Jozefa Fejsaka, který dříve působil v chrámu svatého Václava na Špilberku. Po střetu s vedením olomoucko-brněnské eparchie ale musel chrám opustit a velká část věřících odešla s ním.

Nyní se scházejí v chrámu Spasitele na Karáskově náměstí v Židenicích, který jinak náleží Československé církvi husitské. Jde o provizorium, věřící tak už loni zahájili sbírku na vybudování duchovního centra a nového chrámu.

Právě komunita kolem Fejsaka si pro oslavu dnešního svátku zvolila říční koupaliště v Jundrově. Pravoslavná obec, která nyní sídlí v chrámu svatého Václava, si připomněla křest Ježíše na jiném místě níže na toku Svratky, konkrétně u nádrže nedaleko přírodního koupaliště Brno-jih.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
23%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
52%
 
(Počet hlasů celkem: 216)