Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Prezident Zelenskyj jednal ve Vatikánu s papežem Františkem, požádal o odsouzení ruských zločinů

Ze světa / kir / ČTK / 13. května 2023 19:25
Prezident Zelenskyj jednal ve Vatikánu s papežem Františkem, požádal o odsouzení ruských zločinů

Ilustrační foto: prezident Zelenskyj na návštěvě u papeže
Autor: www.rbc.ua

Vatikán - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při jednání s papežem Františkem ve Vatikánu požádal o odsouzení ruských zločinů na Ukrajině. Papeži poděkoval za pozornost, kterou hlava katolické církve věnuje situaci v jeho zemi, napsal Zelenskyj na twitter. Papež a ukrajinský prezident se dnes poprvé setkali od začátku ruské invaze. Podle mluvčího Vatikánu jednali o politické a humanitární situaci, kterou na Ukrajině vytvořila válka. Papež vyzval k "činům lidskosti" ve prospěch nejzranitelnějších osob.

Zelenskyj uvedl, že papežovi představil ukrajinský plán na dosažení míru. "Navíc jsem požádal o odsouzení ruských zločinů na Ukrajině. Nelze totiž klást na stejnou úroveň oběť a agresora," uvedl ukrajinský prezident. Dodal, že je papežovi vděčný za pozornost, kterou věnuje "tragédii milionů Ukrajinců. "Mluvil jsme o desítkách tisíc deportovaných ukrajinských dětí. Musíme vyvinout veškerou snahu, aby se vrátily domů," napsal Zelenskyj.

"Oba se shodli na potřebě pokračovat s humanitárními činnostmi na podporu obyvatelstva," řekl po jednání vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Podle něj papež zdůraznil "naléhavou potřebu činů lidskosti vůči nezranitelnějším lidem, nevinným obětem konfliktu". Papeže se za dosažení míru na Ukrajině neustále modlí k bohu, dodal Bruni.

Papež František opakovaně kritizuje válku na Ukrajině a vyzývá ke konci bojů. Jen výjimečně označuje Rusko za agresora. Papež již dříve vysvětlil, že tak činí kvůli diplomatickým ohledům. Při velikonočním poselství Urbi et orbi (Městu a světu) František prosil boha, aby pomohl "milovanému ukrajinskému lidu na cestě k míru" a aby osvítil "velikonočním světlem ruský lid".

František ukrajinskému prezidentovi poděkoval za návštěvu, kterou Zelenskyj označil za velkou poctu. Rozhovor trval 40 minut, což je podle italské veřejnoprávní televize RAI nadprůměrná délka. Papež daroval ukrajinskému prezidentu malou sošku s podobou olivové ratolesti, což je jeden ze symbolů míru. Zelenskyj papežovi předal ikonu Panny Marie namalované na neprůstřelné vestě. Ukrajinský prezident přijel do Vatikánu ve svém obvyklém oblečení - ve vojenských kalhotách a mikině.

Zelenskyj před jednáním ve Vatikánu mluvil také s italským prezidentem Sergiem Mattarellou a italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Oba italští představitelé vyjádřili Zelenskému a Ukrajině plnou podporu. Meloniová také slíbila ukrajinskému prezidentovi další dodávky zbraní.

Hlava katolické církve se také kriticky vyjadřoval k dodávkám zbraní, které Ukrajina dostává od západních států. Papež nedávno oznámil, že Vatikán připravil svou mírovou misi, žádné další detaily však nezveřejnil. František také uvedl, že Vatikán je připraven pomoci s návratem ukrajinských dětí z Ruska.

Zelenskyj naposledy jednal s papežem před začátkem ruské invaze. Od konce února roku 2022, kdy začala válka, s papežem jednal po telefonu. Kyjev pozval papeže na návštěvu Ukrajiny. Na konci dubna jednal ve Vatikánu ukrajinský premiér Denis Šmyhalo.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
53%
 
Spíše ano
21%
 
Ne
23%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 72)