Nejsem politolog, ani protřelý politik. Jsem ale někdo, kdo od svých osmnácti let, rovných tucet roků, chodil k volbám a volil vaši stranu. Dokonce jsem plánoval do ní po dosažení třiceti let vstoupit. Vstup jsem odložil a tentokrát jsem ji už ani nevolil. Zcela úmyslně jsem zůstal doma a modlil se, aby KDU-ČSL dostala pořádný výprask, protože jednak si ho zasloužila, jednak je to asi poslední šance, aby se vzpamatovala. Nejde o žádnou "daň z vládnutí", jde o soubor fakt a kroků, který můj žaludek už neunesl. Něco z toho lze připsat účasti ve vládě, ale mnoho nikoliv. Předestřu Vám nyní seznam těch hlavních důvodů, třeba Vám to pomůže. Samozřejmě, možná jsem svérázný samorost a nikomu jinému ty drobnosti nevadí, ale řekl bych, že to nebude zas až tak pravděpodobné.

Víte, já jsem katolík, jako většina vašich přirozených voličů. Ne úplně konzervativní, ale pravověrný, jestli mi rozumíte. S lefébvristy si netykám a biskupku si umím představit stejně tak jako ženatého kněze. Na druhé straně respektuji, že rozhodování o tom není můj džob a má představivost končí u mnoha dalších položek, třeba u koalice či jiné úzké spolupráce křesťanské strany s komunisty. My katolíci jsme totiž antikomunisté, víte? Volební koalice s komunisty nás naštvou i na úrovni kraje. A to nemluvím o úvahách o účasti ve vládě podporované komunisty. Ty nás opravdu vytáčí, jak jste si nedávno určitě všimli. Problém je v tom, že geniální autor tohoto konceptu byl sice odejit (to se vám povedlo jedna báseň, jedna z mála světlých chvil strany v posledních letech), ale uups, pár měsíců uplynulo, a pan Kalousek je ministr financí a v klidu zde prosazuje své vize, spíše ódéesácké, než lidovecké. Myslíte, že si toho nevšimneme? Že to pro nás nemá význam? Omyl, krutý omyl, smím-li to tak říci.

Důležité: Vězte, že katolíci se nikdy nesoudí s katolickou charitou o dědictví. Dokonce ani tehdy ne, když jsou právníci a myslí si, že milión za jejich právní služby není dost (což si ovšem zpravidla nemyslí). Kupodivu totéž očekávají i od těch, které někam volí. Tím spíše, je-li to člověk, který ze sebe dělá křesťanského politika a radí ostatním věřícím, že mají dávat církvi více peněz. (On dává celé procento, pamatuji-li si správně. Mám tu pro pana Svobodu sladké tajemství: většina katolíků chodících do kostela dává ze svých podstatně menších platů podstatně větší podíl, než je jedno procento.) Kolik hlasů stojí KDU-ČSL pan Svoboda, se neodvažuji hádat, ale minimálně stejně tolik, co pan Kalousek. Věřte mi, ani jeden z těchto "kvalitních kandidátů" na předsedu straně nepomůže. Bez ohledu na to, jaké mají originální vize či hypertrofované intrikánské schopnosti.

Katolík nekrade, nebere úplatky a rovněž nepoužívá nelegální a pochybné účetní triky. Totéž očekává i od svých politických reprezentantů. Našetřit si legálně pomocí "cestovních náhrad" statisíce až milióny nepovažuje za možné a "kouzelníky", kteří to "nějak" dokázali, nepovažuje za spřízněné duše, které by chtěl někam volit. A (abych byl aktuální) taky v úžasu poslouchá vysvětlení, že ztráta 4 % (z 10 na 6) i posledního hejtmana a vznik rudooranžové většiny ve všech krajích není sice žádný velký úspěch, ale ani zásadní neúspěch. Tohle přece žádný normální člověk nemůže ani vyslovit! Máte-li pocit, že se vám pokouším naznačit, že pan předseda přidává další těžké záporné body do sbírky, pak mohu říci jen: Trefa do černého.

Jako každý jiný volič katolík ocení u své strany schopnosti a disciplínu. Vzpouru na programovém a ideovém základě (viz pan Hovorka) je ochoten chápat, to už se ale nedá říci o případu, kdy ministr z velmi pochybných důvodů vyhodí z úřadu kandidáta vlastní strany do Senátu - pár dní před volbami. Nezlobte se, to už normální není a pokud je navíc dotyčný ministr stále přesvědčen o prosaditelnosti svého návrhu vyřešení církevních restitucí i poté, co pan Tlustý a kol. jasně ukázali, že přes ně neprojde, tak je na místě začít pochybovat o jeho příčetnosti. Personální výkvět vašich ministrů a špiček zakončeme ministryní Parkanovou. Katolík je většinou konzervativní. Já také. Jsem pro radar a pana Vyčítala si rád poslechnu, ale ministryni obrany si jako "předskokanku" radaru rozhodně nepředstavuji. Mrzí mne, velmi mne mrzí, že takovou potupu spáchala na svém úřadu a své zemi ministryně strany, kterou jsem volil.

A teď potraty. Katolík, potažmo každý skutečný křesťan, jde proti potratům. Nemůže jinak. To je bod zcela zásadní. Od své křesťanské strany očekává, že nemůže-li je už zakázat, nedovolí alespoň jejich liberalizaci. Za žádných okolností. Že kvůli tomu klidně nechá padnout vládu a odejde do opozice. Nezdá se mi už, že by KDU-ČSL byla takovou stranou, a když si přečtu prohlášení vysoké stranické osobnosti, že si nedovede představit, že by její strana zvedla ruku pro liberalizaci potratů, "leda by šlo o sladění našeho práva s Evropskou unií", tak se mi otevírá kudla v kapse. Hlavně, že nám vaše strana připomíná tak často, že je jediná proti potratům a my ji proto musíme volit. Vězte prosím, že nejsem na žádné leda zvědavý, a koneckonců, nejsem zvědavý ani na Evropskou unii, pochybný spolek, který se při prosazování Lisabonské smlouvy pokouší obejít voliče i demokracii a který hrozí sloužit k prosazování potratářské a protirodinné politiky i tam, kde zatím neuspěla (Irsko, Polsko).

V časech Josefa Luxe jsem věděl, co chce strana dělat, proč to chce dělat a co udělala. Dokázal jasně podat směr a důvody a já jsem mu věřil, že on i strana udělají vše proto, aby se co nejvíce programu naplnilo. A věděl jsem, co volím. A dnes? Nevěřím v upřímnost špiček strany. Nevěřím už ani v samu stranu. Stranu, kterou dnes musím popsat jako prodejnou, neschopnou a (minimálně v oblasti personální politiky) hluboce amorální a nekřesťanskou. Volíte si do svého čela lidi, kteří tam nemají co dělat (v prvé řadě zmíněné trio Čunek-Kalousek-Svoboda). Tito lidé dělají věci, na které křesťanský politik nesmí ani pomyslet. Jako celek jste už nejen neschopní něco užitečného dělat, ale dokonce i se o to jen efektivně snažit. A myslíte si, že to přece jen překousnem a zase vás budeme volit. Že musíme. No, říkám vám otevřeně, společně se všemi vašimi voliči, co k volbám nepřišli: Nemusíme. A nebudem. Probuďte se už konečně!

Redakčně kráceno. Nezkrácená verze (+ 3 odstavce) je ZDE).