Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Nadšenci na Svitavsku postavili repliku tzv. Demelovy kaple

Kultura / MiH / Propamatky.cz / 11. dubna 2013 11:48

Sebranice (Svatavsko) - Spolek archaických nadšenců, o.s., postavil repliku Demelovy kaple a posléze ji u Sebranic na Litomyšlsku, na jejím původním místě, nechal 24. března slavnostně odhalit a vysvětit. Pouti k Demelově kapli se zúčastnilo 250 lidí. Ti vyrazili v půl druhé od kaple sv. Anny v osadě Vysoký Les. Kvůli velmi chladnému počasí byl na místě pro všechny připraven horký čaj. Slavnostního žehnání kaple se ujali za katolickou církev P. Vojtěch Glogar a za Církev československou husitskou Věra Říhová.

Kaple byla zasvěcena Panně Marii, a to podle původního svátku Zvěstování Panně Marii, který je 25. března. Krátké vystoupení přidal také písničkář Petr Linhart, který zhudebňuje příběhy ze Sudet. Kaple byla vyrobena v dílně a na místě byla namontována na začátku března 2013. Obnovená kaple vychází tvarově z původního obdélníkového půdorysu. Je dřevěná se stanovou střechou a šindelovou krytinou s částečným prosklením ve dveřích. Stěny jsou opláštěny prkny s lištami. Na obnově kaple se podílelo několik místních občanů ze Sebranic, Chmelíka a okolí. „Na konci března a v dubnu bude v údolí, kde je umístěna Demelova kaple, v plném rozkvětu přírodní památka Sněženky ve Vysokém Lese. Zveme tedy všechny na krásnou procházku do jarní přírody,“ říká Vojtěch Kmošek ze sdružení Spolek archaických nadšenců.

Kapli postavili německý statkář Wenzel Demele, přezdívaný Neubauer, sedlák ze Chmelíka čp. 30, a jeho žena Theresia v roce 1932. Kaplička byla postavena na paměť šťastně dopadnuvší nehody, která se na místě stala. Při hrabání sena na lukách, které se dříve v tomto údolí nacházely, se splašil pár koní zapřažený za vozem podrážděný komáry. Koně se vyřítili přímo na hospodyni Theresii Demelovou, která se v úleku dovolávala Panny Marie. Hospodyně byla jako zázrakem sražena přímo mezi pár koní i kola vozu, nehodu tedy bez zranění přežila. Pouze u této kapličky je známo, komu byla zasvěcena, a to Panně Marii.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jak jste se účastnili bohoslužeb během nouzového stavu?
Chodil(-a) jsem i nadále do kostela
45%
 
Aktivně jsem se účastnil(-a) on-line bohoslužeb
23%
 
Sledovali jsme přenosy v televizi, v rádiu atp.
11%
 
Slavili jsme rodinné bohoslužby
9%
 
Využil(-a) jsem čas pro "duchovní prázdniny"
11%
 
(Počet hlasů celkem: 133)