Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Polsko zrušilo zákaz rituální porážky zvířat

Ze světa / juml / ČTK / 10. prosince 2014 20:18
Polsko zrušilo zákaz rituální porážky zvířat

Rituální porážka (šechita) kuřete
Autor: Wikipedia.org / Yofial / Wikimedia Commons

Varšava - Polský ústavní soud dnes označil zákon zakazující rituální porážku zvířat za protiústavní. Soudci tak dali za pravdu stížnosti, kterou podala polská židovská obec. Informovala o tom agentura PAP.

Podle rozhodnutí ústavních soudců neexistuje důvod pro zákaz rituální porážky, během níž se zvířatům prořízne hrdlo a nechají se zaživa vykrvácet. Společnost prý totiž akceptuje i běžnou porážku masných zvířat a neexistuje údajně vědecký důkaz, že by zvířata při rituální porážce více trpěla. Polská ústava navíc zaručuje v zemi náboženskou svobodu, kterou by zákaz porušoval, a svoboda vyznání je podle soudců nadřazena ochraně zvířat.

Soudkyně Maria Gintowtová-Jankowiczová upozornila, že rozhodnutí pléna nebylo jednomyslné. Vzalo však prý v potaz i legislativu okolních evropských zemí, které rituální porážku židům a muslimům vesměs povolují.

Konzumace masa označovaného jako košer nebo halál je základní součástí pravidel židovské, respektive muslimské víry. Oba druhy masa Polsko v minulých letech také vyváželo, například do Turecka, Egypta, Íránu a Izraele. Toto průmyslové odvětví vydělávalo každý rok údajně okolo 250 až 300 milionů eur (asi sedm až osm miliard Kč).

Zákon zakazující rituální porážku přijal polský parlament na konci roku 2012. Tento způsob usmrcení zvířat je zakázán například ve Švédsku, Norsku, Švýcarsku či Dánsku.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
48%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
0%
 
Ne
48%
 
V mé církvi již ženy slouží
3%
 
(Počet hlasů celkem: 33)